17. jaanuar 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Margarita saar Venezuelas - Kariibi mere pärl

Lõuna-Ameerika mandri lähedal asuv Christoph Kolumbuse avastatud suurim saar La Isla de Margarita on valgete rannajoontega Kariibi mere pärl, kus päike paistab aasta läbi ja temperatuur ei lange alla 25 kraadi.

Pole ime, et see Hiiumaa- suurune saar on ka Venezuela elanike üks lemmikumaid puhkuse kohti. Margarita on ainuke Kariibi mere laastavate orkaanide vööst välja jääv saar, mis teeb ses paradiisis viibimise ohutuks. Enim meelitab turiste märtsis toimuv karneval.

Venezuela suurimat saart külastab igal aastal enam kui 400 000 inimest, mis on võrdne selle elanikkonnaga. Margarita pealinn on La Asuncios, kus pole valitsuse keelu tõttu diskoteeke. Ööklubide ja poodide paradiisiks peetakse aga Porlamari.

Maksuvabal saarel on paljude kaupade hinnad muust riigist tunduvalt odavamad. Suurimaks ostukeskuseks peetakse Sambil Pampatarist, mis on meie Ülemiste keskusest vähemalt kaks korda suurem.

Alguses mainitud rahareformid kestavad tänaseni, kuigi praegune süsteem teeb turistide kohalviibimise ja ostlemise soodsamaks. Kuna must turg tegutseb edasi, saavad nii elanikud kui ka välismaalased vahetada aastas sularahas kuni 800 000 dollarit.

Riigis on siiani ametlik ja mitteametlik valuutakurss. Esimest saab üldjuhul ainult pankades kursiga 2100 boliivarit ühe dollari eest, mitteametlik kurss 5000 boliivarit dollar on saadaval paljude vahetuskanalite kaudu, ka mõnedes hotellides.

Uued rahatähed võeti kasutusele tänavu 1. jaanuaril, nende eripäraks on silmatorkav disain, nimelt vertikaalne kujundus. Lisaks võeti rahadel tagant kolm nulli ära, mis teeb omakorda elu lihtsamaks ja sularaha koguse väiksemaks.

Soovitan Venezuela tulevastele külastajatele võtta kaasa kindlasti dollarid ja kontrollida raha vahetuspunkti kassa juures, sest tegemist on suurte summadega. Vana süsteemi järgi oli suurimaks rahaühikuks 50 000.

Hinnatase on enamikul asjadest madalam kui Eestis. Liitrine pudel vett maksab ligi seitse krooni, samas kütuse liitrihind on alla krooni. Korralik lõuna või sõit taksoga läheb maksma keskmiselt 40 krooni. Enamik turiste rendib autot.

Margaritat ümbritsevad korallid ja troopilised kalaliigid meelitavad saarele palju sukeldujaid. Randadest on lemmikuteks Playa el Agua, Playa Guacuco ja Playa el Tirano. Tänu püsivatele tuultele sobib purjelauduritele kõige paremini Playa el Yaque, seal käivad harjutamas paljud tippsportlased ja lainete nautijad.

Playa el Aquas asub palju omapäraseid ja kordumatuid kohvikuid, mille omanikud on erinevatest rahvustest. Näiteks eurooplane leiab tuttava Inglise pubi, Saksa kohviku, eestlastele kõige südamelähedasemaks on kindlasti leedukate söögikoht.

Randadel ja tänavatel pakutakse erinevaid teenuseid. Näiteks teevad kohalikud tüdrukud korraliku massaaži umbes saja krooni eest. Samuti on palju sportimisvõimalusi surfimisest rannavõrkpallini.

Naaberriigi Brasiilia peale mõeldes tekib kohe seos jalgpalliga, ent Venezuelas on lemmikspordiks pesapall. Tõsi, ühel päeval toimus rannas jalgpallimäng Eesti ja Columbia vahel, mille võitsid Tallinna noormehed seisuga 10:9.

Margarita sobib hästi kombineeritud puhkuseks. Turistid, kes otsivad vaheldusrikast tegevust, saavad nautida saare unikaalset loodust, ilusaid üksildasi randu, samas põnevat ööelu ja ostlemist.

Pea igast reisibüroost saab osta paaripäevase väljasõidu, mis sisaldab lendu Venezuela mandriosale, džunglireisi kaatriga Orinoco jõel ning maailma kõrgeima joa külastust.

Mitmetunnise lennu järel maandutakse väikeses kohas, kus lennujaam meenutab pigem kioskit keskturul, olles ainult heinkatusega. Inimesed juhatakse sealt jõe äärde, kust edasi sõidetakse paadiga.

Päeva jooksul näeb palju huvitavaid kohti ja ilusaid loomi. Paar tundi saab koos juhendajaga rännata ka džunglis. Giidid valdavad üldjuhul inglise keelt.

Omamoodi elamus on ööbimine väikeses hotellis keset Orinoco jõge, milles näeb nii piraajasid kui ka kaimaneid. Tänapäeval haruldast Orinoco krokodilli saab kahjuks näha ainult mõnes maailma parimate loomaaedade akvaariumis.

Õhtul antakse kõikidele soovijatele võimaluse kalale minna ja oma kätega piraajat püüda, mis polegi eriti keeruline.

Järgmisel hommikul viib kaater reisijad tagasi lennuki peale, kust juba mõne aja pärast avaneb unustamatu vaade Angeli joale. Canaima rahvuspargis asuv loodusime on 14 korda kõrgem kui laialt tuntud Niagara juga. Angeli kõrgus on 979 meetrit, mis teeb vee vabalangemise maaliliseks vaateks. Kahjuks lennuk seal ei maandu, aga kaunis Angeli joa pilt jääb meelde veel pikaks ajaks.

Džunglitesse ja teistesse külastamist väärt paikadesse korraldatakse Margarita saarelt nii ühe- kui ka mitmepäeva reise. Kaatriga saab minna lühimatkale lähedal asuvatele saartele Isla de Cochele ja Isla de Cubaguale.

Vabal ajal võib ette võtte kas või džiibisõidu kaktusevõsas. Venezuelas kasvab palju kaktuseid, mis linnades mängivad ka jõulupuude rolli.

Margarita elanikud on sõbralikud, inglise keelt räägivad aga vähesed. Üllatas ka teadlikkus Eesti riigi olemasolust. Kohe nimetati ka seost teiste Baltimaadega, mida oli meeldiv kuulda.

Kuid kaugeltki mitte kõik elanikud pole nii erudeeritud. Palju on jäänud indiaanlasi, kes elavad kaugel tsivilisatsioonist oma väikestes külades. Nende majakestel on ainult katused, vihma-aegadel pannakse ümber ka seinad.

Inimeste elustiili on kõige lihtsam iseloomustada ingliskeelse väljendiga easy-going (muretu). Tööd tehakse vähe, keset päeva on paaritunnine siesta.

Detsembrikuise referendumi kaks põhiküsimust olid, kas president Hugo Chavez jääb kolmandaks ametiajaks ja kas tööpäev lühendatakse kuuetunniseks. Tundub, et elanikud jagunevad pooleks, kuigi vastuhääli oli seekord 51 ja poolt 49 protsenti.

Kuna Venezuela elanikud on suhteliselt vaesed ja pea iga ärivaldkond vajab arendamist, tunnevad paljud eurooplased selle riigi vastu huvi.

Autor: Sandra Goudin

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt