S P langetas Leedu reitingut

30. jaanuar 2008, 14:21

Reitinguagentuur Standard Poor's
langetas täna Leedu krediidireitingu tasemelt A tasemele A-, vahendas
Bloomberg.

Agentuuri sõnul tuleb Leedul oma kulutusi paremini kontrollida.

Reitingu langetamise põhjuseks on, et Leedu valitsus pole oma 2008. aasta riigieelarves adekvaatselt arvesse võtnud negatiivseid riske Leedu majanduses, teatas S P.

A- reiting jäi jõusse negatiivse väljavaatega.

Võttes Leedu 2008. a riigieelarve vastu 0,5%se defitsiidiga SKPst, jättis valitsus tähelepanuta pankade ja reitinguagentuuride manitsused eelarve tasakaalustada. Liiga suur kulutamine riskib detsembris juba 8,1%le kiirenenud inflatsiooni kontrolli alt välja viia ning majandus üle kuumeneda.

„Leedu majanduse disproportsioonidega on praegusel tasemel väga keeruline toime tulla, seda kasvõi muu maailma majanduskasvu väljavaadete ning laenuturu tingimuste tõttu,” ütles S P. Läinud aasta eelarve oleks võinud kiire kasvu tingimustest ülejäägiga olla. Et aga otsustati vastupidi, lasti käest võimalus, mis ei pruugi korduda, teatas agentuur.

Leedu rahandusministeerium kommenteeris, et Leedu parlament jättis tähelepanuta valitsuse hoiatused ning suurendas kulusid, muuhulgas tõsteti riigiteenistujate palku.

S P prognoosib tänavu Leedu majanduskasvu aeglustumist läinud aasta 8,7 protsendilt 3,7%le. Põhjuseks investeeringute kasvu aeglustumine.

Agentuur hoiatab, et kodumaise nõudluse vähenemine võib tähendada „eelarve tulude poolel märkimisväärset alalaekumist”. Eelarvedefitsiit riskib kasvada 2,8%le läinud aasta 0,9%lt SKPst.

Leedu jooksevkonto defitsiit peaks S P prognooside järgi kahanema 10%le SKPst läinud aasta 13,8%lt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. January 2008, 14:21
Otsi:

Ava täpsem otsing