Katrin Talihärm • 5. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kurikaelte rahapesul tõke ees

Võrreldes 1990. aastate lõpuga on rahapesu ja terrorismi rahastamise võimalused märgatavalt muutunud. Küberilma võimaluste täiustumine on loonud uue kuritöömooduse - e-kuritegevuse. Allilm, mis soovib hämaralt hangitud vahendeid finantssüsteemi kaudu legaliseerida, on läinud uuendustega kaasa: enam ei kõnnita rahatähti täis kohvritega panka, vaid loodetakse, et raha ülikiire liigutamine küberruumis tagab neile anonüümsuse ja aitab pahategude jälgi peita.

Et ka uues keskkonnas täidaksid pangad jätkuvalt seadustega neile pandud kohustusi rahapesu tõkestamiseks, rakendatakse monitooringusüsteeme tehingute jälgimiseks. Kuid kõige aluseks jääb siiski printsiibi tunne-oma-klienti rakendamine. Lisanõuded on 28. jaanuaril jõustunud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduses (võetakse üle ELi 3. rahapesu tõkestamise direktiivi normid).

Rahapesu tõkestamise esimene aste on pankades töö klientide paremaks tundmiseks. Nt peab pank kindlaks tegema juriidilise isiku tegevusvalla, struktuuri ja omandisuhted, samuti tegelikud omanikud-kasusaajad. Seda isegi juhul, kui tegelik kasusaaja peitub ühe või mitme juriidilise isiku omandisuhte taga. Info algallikas pangale on klient, kelle andmete ja dokumentide õigsust kontrollitakse riiklikest andmebaasidest jt avalikest allikatest. Klientide andmeid ajakohastatakse pidevalt.

Uus kohustus on välisriigi riikliku taustaga isiku tuvastamine. Eesmärk on eelkõige kõrge korruptsioonitasemega kolmanda riigi juhtidest, tippametnikest, nende lähikondseist koosnevate tegelike kasusaajate identifitseerimine. Nendega tohib kliendisuhte luua vaid panga juhtkonna nõusolekul ja kui pank on kindlaks teinud isiku vara päritolu.

Kui klient keeldub infot avaldamast või esitab valeandmeid, on pangal keelatud kontot avada ja õigus nii tehingust keelduda kui ka olemasolev konto sulgeda. Kui tehingu tegemisel ilmnevad asjaolud, mis viitavad rahapesu või terrorismi rahastamise võimalusele, peab pank teavitama sellest rahapesu andmebürood.

Uus seadus loob tugeva aluse selleks, et Eesti finantssüsteemi ei saaks kasutada terrorismi rahastamiseks. Sellega tagatakse, et meie rahandussüsteem ei toeta ka kaudselt organiseeritud kuritegelikke gruppe, mis võivad mõjutada riigiasutusi, olla seotud terrorigruppidega, tegelda relva- ja narkoäriga või pesta e-kuritegevuse raha.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt