Poola maksuamet imeb raha asemel verd

22. veebruar 2008, 17:52

Poola maksuamet pakub inimestele võimalust
oma maksude eest verega tasuda.

Iga annetus läheb verekeskusesse ning vähendab poolakate maksunõuet 30 Inglise naela (621 krooni) võrra, kirjutas Ananova.

Doonorid peavad võtma haiglast vereandmist tõendava sertifikaadi ning saatma selle siis maksuametile, mille järel võetakse nimetatud summa nõutavast maksusummast maha.

„Ma kuulsin sellest oma raamatupidajast sõbra käest ning eelmisel aastal hakkasin ise verd andma. Olen seda teinud vaid kolm korda, kuid see on juba seda väärt olnud,“ kommenteeris doonor Dariusz Gryka Bialystoki linnast.

Tšehhis on näiteks kompensatsioonid sõidukulude ning kaotatud rahalise võidu eest legaalsed, kuid neid ei kasutata väga sageli. Veredoonor võib paluda maksukergendust siis, kui kaotatud võit pole vere andmise hetkel nõutav. Tasu on umbes 10 naela vereannetuse kohta, maksimaalselt 50-70 naela maksunõudest. Hetkel taotleb maksukergendust kuskil 60% doonoritest, paljud annetused on ka inimestelt, kes ei maksagi makse, näiteks tudengid.

Leedu valitsus pakkus 1999. aastal võimalust verd annetades oma makse maksta, samuti pidid need inimesed võtma osa ka vabatahtlikust vereannetusest, mille eest makse tasuda ei saanud.

Ometi viidi veredoonorite kompensatsiooni akti 2004. aasta juunis sisse parandusi, mille tõttu vähendati oluliselt kompensatsioonide arvu.

Prantsusmaal ja Inglismaal ei ole vere andmise eest võimalik raha või maksukergendust saada. Prantsusmaal on see keelatud ning Inglismaal on kokku kogutud vabatahlike doonorite andmebaas, selgus europarlamendi raportist.

Eestis ja Slovakkias on kõik vereannetused samuti tasuta ning vabatahtlikud. Kuskil 4% annetustest vereülekande osakonnale tehakse raha eest, kuid need on erijuhtumid.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. February 2008, 17:52
Otsi:

Ava täpsem otsing