Lauri Vaiksaar • 2. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Seadmeliising sobib põhivara ostmiseks

Finantseerimine liisinguga näitab tulevikus usutavasti kiiremat kasvu kui seni.

Valdav osa tootjatest tegeleb konkurentsieelise loomisega ning püüab liikuda kõrgema lisandväärtusega tootmisesse. Endiselt on vaja teha täiendavaid investeeringuid seadmeparkidesse. Samuti tundub, et üha vähem on ettevõtete käsutuses vabu tagatisi investeeringuteks vajalike vahendite hankimiseks.

Liising on põhivarade soetamiseks sobiv finantseerimise lahendus, kus finantseeringu tagatiseks on soetatav vara. Täiendavaid tagatisi üldjuhul vaja ei ole.

Protsess on lihtne - klient valib välja talle sobiva vara ning lepib müüjaga kokku ostu-müügi ja tarnetingimustes. Tootmistehnika osas tuleb silmas pidada, et spetsiifilisem tehnika soetatakse sageli välismaistelt müüjatelt, mis tähendab, et ostmisega seotud riskide juhtimisel tuleb olla väga hoolikas.

Kui vara on välja valitud, ostab liisingufirma kliendi nimel müüjalt vara ja annab selle liisingulepingu alusel kliendi kasutusse. Kuigi vara omanikuks jääb liisingufirma, on kõik vara sobivuse, edaspidise kasutamise ja hooldamisega seonduv kliendi risk ja kohustus.

Et tootmistehnika puhul on tegemist kaalukate investeeringutega, tasub hoolikalt kontrollida müüja usaldusväärsust.

Täpsustada tasub kasutajate koolituse, garantii ja hoolduse tingimusi. Lisaks sellele tuleks kindlasti püüda müüjalt sobivad maksetingimused saada. Liiga tihti näeme seda, et nõustutakse põhjendamatult karmide tingimustega nagu näiteks 100% ettemakse ja EXW tarne.

Kaasates liisingufirma võimalikult vara juba läbirääkimiste faasis, on tõenäosus nimetatud riskide maandamiseks ja paremate tingimuste saavutamiseks kõrgem kui omal käel toimetades.

Standardseid lahendusi seadmete liisimisel ei ole, seepärast tasub nõuda oma liisingufirmalt kaasamõtlemist ja paindlikkust. Näiteks vara soetamisel peaks olema võimalus osalisteks väljamakseteks tehasele või vara müüjale, et mitte võtta asjatuid riske enne seadme paigaldamist.

Liisingumaksete poolel võiks maksegraafik arvestada tootmise käivitamiseks lühiajalise maksepuhkusega või sesoonsusega äris, kui seda esineb.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt