Gild: Norma jutt on demagoogia ja vale

Mariliis Pinn 19. juuni 2008, 12:52

Norma aktsionäride koosolekul tegi Gild
aktsiate tagasiostu ettepaneku, mis tagasi lükati. GILD Arbitrage
Riskikapitalifondi juhi Tõnno Vähi arvates on jutt, et raha on vaja strateegiate
elluviimiseks ja võimalike riskide maandamiseks, selge demagoogia ja vale.

„Aktsiate tagasiostu skeem kindlustab selle, et kõiki aktsionäre koheldakse võrdselt ja kõik saavad pro rata vastavalt oma osalusele oma aktsiaid tagasi müüa ettevõttele. Sellisel juhul ei ole ka oluline, mis hinnaga see tagasiost toimub eeldusel, et kõik aktsionärid saavad pakkumises osaleda ja aktsiaid tagasi müüa.

Aktsiate tagasiost on Norma jaoks efektiivne meetod vaba ja mittevajaliku raha jaotamiseks aktsionäridele tagasi. Kui seda teha 2008. aasta jooksul on see ka maksuefektiivne. Aktsiate tagasiostu eesmärk ei ole mitte aktsiahinna toetamine turul, vaid vaba raha jaotamine aktsionäridele.

Kui aktsionärid annavad nõukogule õiguse aktsiaid mingi perioodi jooksul tagasi osta on see ettevõtte ja nõukogu jaoks tasuta optsioon, mida nõukogu võib kasutada või mitte kasutada. Seega selline õigus lisab väärtust kõigile osapooltele ja annab võimaluse valida tulevikus kõige parem ja efektiivsem tegutsemisviis,“ seisis Gildi selgituses.

Kohapeal selgitas Janis Springis Gildist, et ettepanek annab kindlust ja loob paindlikkust.

Ettepaneku poolt oli 21,73% ja vastu 78,02% häältest.

„Norma enamusaktsionär näitas sellele pakkumisele vastu hääletamisega aktsionäride koosolekul selgelt, et jutt sellest, et vaba raha on vaja võimalike strateegiamuutuse ellu viimiseks ning katmaks tulevikus tekkida võivaid kapitalivajadusi ja maandamaks riske on selge demagoogia ja vale. Sellisel juhul oleks taoline tasuta optsioon väga väärtuslik. Keegi meist ei tea, mis võib olla olukord turgudel ja äris poole aasta pärast ja võib juhtuda, et Normal osutub selgelt mõistlikuks aktsionäridele raha tagasi jaotamine. Näiteks võivad muutuda strateegilised plaanid või tekkida oluliselt odavamad finantseerimisallikad. Täna Normal laenuvõimendus praktiliselt puudub. Kui võimalik oleks oluliselt efektiivsem kasutada strateegiliste plaanide ellu viimiseks pangalaenu kui aktsionäride kallist raha.

Enamusaktsionär näitas selle otsusega, et neil ei ole tegelikult mingit kavatsust seda raha ei lähemas ega kaugemas tulevikus vähemusaktsionäridega jagada ja neile igati sobib olukord, kus nad saavad seda oma suva kohaselt deposiidi intressimääradest madalamate intressidega ise kasutada ja seega väikeaktsionäride seljas liugu lasta. Jutud strateegiast ja tulevikku vaatamisest ja Norma väärtuse kasvatamisest on sellisel juhul naeruväärsed,“ kommenteeris otsust GILD Arbitrage Riskikapitalifondi juht Tõnno Vähk.

„Hea võimalus visati kõrvale,“ oli Janis Springis peale hääletust pettunud.

Ka Danske Capitali esindaja Antti Partaneni oli pettunud. „Naeruväärne, et sellist võimalust ei kasutata,“ ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. October 2008, 14:49
Otsi:

Ava täpsem otsing