Ilves tahab konfliktipiirkonda rahvusvahelist rahuvalvet

Agnes Ojala 13. august 2008, 11:31

President Toomas Hendrik Ilves rääkis
Gruusias Thbilisis, et Abhaasiasse ja Lõuna-Osseetiasse tuleb viia
rahvusvahelised rahuvalvajad, teatas presidendi kantselei.

„Venemaa on muutunud konflikti osapooleks ning seeläbi diskrediteerinud ennast kui rahuvalvajat ja rahvusvahelisi rahuvalve põhimõtteid. Rahuvalve missioonid Abhaasias ja Lõuna-Osseetias peavad muutuma rahvusvaheliseks,“ ütles president Ilves.

Eesti riigipea sõnul on vaja rahvusvahelise kogukonna tõsiseid pingutusi, et saata konfliktipiirkondadesse julgeoleku hoidmiseks uued rahuvalveüksused, näiteks Euroopa Liidu või OSCE kaasabil.

Mitmepäevane sõjategevus on tekitanud Gruusias humanitaarkatastroofi. Tuhanded inimesed on kodudest sõja eest põgenenud, tuhandete kodud on purustatud.

„Ilmselge on rahvusvahelise humanitaaroperatsiooni kiire alustamise vajadus, et leevendada inimkannatusi ja aidata põgenikel oma kodudesse tagasi pöörduda,“ ütles president Ilves.

Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Ukraina juhid, kes kohtusid samuti Thbilisisse saabunud Prantsusmaa presidendi Nicolaz Sarkozyga, olid üksmeelel, et Venemaa peab lubama kiiresti rahvusvahelised abiorganisatsioonid ja -saadetised konfliktipiirkonda.

Riigipead rõhutasid ühiselt vajadust, et Euroopa Liit kui meie mandril euroopalike väärtuste tugevaim kandja kõneleks kindlal häälel, kaitsmaks enda piiridel agressiooni ohvriks langenud riike.

„Kõhklused selles küsimuses näitavad meie nõrkust seista oma põhimõtete eest ja lisavad tugevust neile, kes arvavad, et agressioon on lubatud vahend riikide vahel erimeelsuste lahendamiseks,“ sõnas president Ilves.

Rääkides Gruusia NATO-suunalisest liikumisest, kinnitas Eesti riigipea, et ta toetab alliansi peasekretäri Jaap de Hoop Schefferi eile avaldatud seisukohta, et NATO Bukaresti tippkohtumise otsused on jõus ja Gruusia NATO-integratsioon jätkub.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2008, 11:31
Otsi:

Ava täpsem otsing