Kas juustust sein kostab läbi?

18. september 2008, 11:57

Nii valguse kui heli levikut võib kirjeldada kui laineprotsessi. Ühtlasi on teada, et lained sobivalt liitudes üksteist võimendada või kustutada võivad. Vastavad katsed valgusega on laialt tuntud.

Hispaania teadlaste hiljuti avaldatud töös kasutatakse valguse asemel heli ja ehkki põhimõttelisi erinevuseid leidub, on tulemused suuresti ootuspärased, kirjutas fyysika.ee. Ajakirjas Physical Review Letters kirjeldatud katses paigutatakse aukudega plaat valjuhääldaja ja mikrofoni vahele.

Katseid korratakse erinevate materjalide ning aukude paigutustega mitmesuguste plaadi paksuste korral. Tulemuseks on, et sobiva mulgustatud tõkke taga väheneb kindlal sagedusel helirõhk suuresti võrreldes ilma aukudeta samast materjalist sama paksu seinaga. Lisaks kirjeldatakse töös teoreetilist mudelit, mis katsega hästi ühtib ja võimaldab kindlaks otstarbeks sobivaid plaatide parameetreid leida. Niisugused helitõkked sobiksid suurepäraselt katma näiteks tööstusseadmeid, mis peamiselt ühel kindlal sagedusel müra tekitavad ja samas ventilatsiooni vajavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. June 2012, 11:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing