Anne Oja • 27. oktoober 2008 kell 22:00

Vitsut süüdistab Langi laenuohvritele abi keelamises

Möödunud kuu lõpus teatas Eesti Juristide Liit, et Lauri Vitsut annab igal teisipäeval Tallinna ringkonnakohtus tasuta õigusabi SMS- ja kiirlaenu ohvritele. Täna laenuohvrid tasuta nõuandeid enam ei saa.

"Kuuldavasti astus justiitsminister (Rein Lang - toim) isiklikult samme, et lõpetada minu ühiskondlikku ja missioonitundest kantud tegevust," ütles Majanduskaitse Büroo juht Vitsut eile.

"Olen seatud raske olukorra ette, kus justiitsministeerium avaldab survet, et tasuta õigusabi kiirlaenu ohvritele ei antaks, samas on inimestel õigustatud ootused, et mina seda teeks," märkis Vitsut, kes jõudis SMS-laenu ohvreid nõustada kolmel korral. Abivajajatest tema sõnul puudus polnud.

Justiitsministeeriumi andmetel uurisid nemad juristide liidult, kas Vitsut nõustab ikka tasuta. "Justiitsministri pädevuses pole otsustada, kas Vitsut võib SMS-laenu ohvritele juristide liidus tasuta õigusabi anda või mitte. Seega ei vasta tõele väide, et Rein Lang on Vitsutil tasuta õigusabi andmise ära keelanud," teatas ministeerium.

Samas päris justiitsministeerium juristide liidult aru, kas liit maksab Vitsutile nõustamise eest riigieelarvest pärit rahast. Juristide liit kinnitas 10. oktoobril saadetud e-kirjas, et mingit tasu Vitsutile nõustamise eest ei maksta, lisas justiitsministeerium.

Eesti Juristide Liidu direktor Mari Ivask tunnistas, et Vitsut pidi laenuohvrite nõustamise lõpetama poliitikute survel. Tema sõnul annavad tasuta õigusabi tavaliselt tudengid, kuid mais-juunis kaasati projekti mõned juristide liidu liikmed, kes nõustasid igaüks oma valdkonnas. Nii keskendus Lauri Vitsut nõustamisel SMS-laenu võlglastele.

Ivask ütles, et justiitsministeerium Vitsuti töö lõpetamiseks talle otse mingit survet ei avaldanud, kuid kohe, kui tuntud võlgade sissenõudja tasuta õigusabiga alustas, hakkas juristide liitu kaebusi tulema. "Ei, rahva seast nad just ei olnud, kes sealt Vitsutit nii väga ikka teab," rääkis Ivask nurisejate kohta. Nimesid ei soostunud ta samas avaldama.

Ivaski sõnul ootab juristide liit Vitsutilt nüüd aruannet tehtud tööst ja SMS-laenu ohvrite muredest. Selle põhjal otsustatakse, kas ja mis moel SMS-laenu võlglasi tuleval aastal aidata.

Hetkel kuum