Teibirull teeb röntgenpilti

29. oktoober 2008, 10:47

Taasavastatud vana - lihtne kleeplindirull
aitab mehaanilise energia muuta röntgenkiirguseks, mille võimsus võimaldas teha
20-sekundilise säriajaga pilte inimese sõrmest.

USA California Ülikooli teadlased kirjeldavad ajakirjas Nature ilmunud artiklis vaakumkambrisse asetatud kleeplindi lahtirullimisel vabaneva kiirguse intensiivsuse seost rulli liikumisega, kirjutas fyysika.ee.

Katses kasutasid teadlased lehtvedrudele kinnitatud kleeplindirulli ja pooli, millele elektrimootor linti keris. Kiirgust mõõdeti nii röntgen- kui raadiosagedustel ja samas registreeriti ka mootori poolt rakendatud jõud.

Nimelt ei rullu lint lahti ühtlaselt, vaid teda tõmmates vedru pingestub ja kriitilise pinge juures eraldub teip lõikhaaval rullist. Niisuguste hüpete ajal vabaneb ka kiirgus. Selle tekkepõhjuseks peetakse laengute ebaühtlast jagunemist rulli ja lindi vahel, mis põhjustab elektronide hüppamise negatiivse laenguga rullilt positiivselt laetud lindile.kirjutamata uudiskirjutamata uudis

Elektronide pidurdumisel vabaneb elektromagnetkiirgus. Niisugune seletus ei hõlma põhjuseid, miks laengud ebaühtlaselt jagunevad ega ennusta ka kiirguse spektrit. Toimuva täpne mehhanism ei ole siiani teada, kuid sellele vaatamata ennustatakse nähtusele juba rakendusi näiteks odavate ja lihtsate meditsiiniliste röntgenseadmete loomisel arengumaade tarvis.

Iseenesest on pole tegu uue avastusega. Triboluminestsents on üldnimetus nähtustele, mille käigus mehaanilise liikumise energia muutub elektromagnetkiirguseks. Usutavasti on juba iidsed hõimud seda tundnud ja riitustel kasutanud, näiteks kvartsitükke hõõrudes.

1620 aastal kirjeldas teadaolevalt esmakordselt valgussähvatusi suhkrukamakate murdmisel inglise filosoof ja teadusrevolutsiooni algatajaid Francis Bacon.

1930. aastal ilmus tollase Leningradi füüsika- ja tehnikainstituudi teaduri J. W. Obreimoffi artikkel, kus kirjeldati vilgukivist laastude rebimisel tekkivat kiirgust. Muuhulgas märgitakse seal ka röntgenkiirguse teket vilgukivi vaakumis rebides.

1939. aastal ilmus ajakirjas Science artikkel kleeplindi lahtirullimisel vabanevast kiirgusest ja juba 1950ndatel ja 80ndatel kirjeldasid nõukogude teadlased röntgenkiirguse teket sarnastes katsetes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. November 2008, 12:29
Otsi:

Ava täpsem otsing