Tulevikus hakkavad sildid värviliselt helendama

31. oktoober 2008, 11:21

Soomlased töötavad OLED-tehnoloogial põhinevate lahenduste kallal, mis võimaldaks toota näiteks helendavaid hinnasilte või plastikkaarte.

Soome teadus- ja tehnoloogiakeskuse VTT koordineeritud töö tulemusena on Euroopa Liidu rahastatud programmi ROLLED raames valminud tehnoloogia odavate orgaaniliste valgust kiirgavate pooljuhtmaterjalide (OLED) trükkimiseks, kirjutas fyysika.ee.

OLED-tehnoloogia rakendused seonduvad esmalt uudsete ekraanidega, mida esialgu kimbutavad lühike eluiga ja kõrge hind.

Soome teadlaste eesmärgiks on luua taskukohane tehnoloogia OLED-materjali kandmiseks painduvatele pindadele. Praeguseks on ette näidata ka katselahendused, mille ühe elemendi maksumust mõõdetakse kümnetes eurosentides. Üheks näidiseks on pakendimärge, mis avamata pakendi korral kuvab kollaselt helendavat linnukest. Kui pakend avada, põleb läbi kaitse ja süttib punane ristimärk.

Teises demonstratsioonis lähendati vastava tehnoloogiaga varustatud plastkaardile uut tüüpi NFC-mobiiltelefon, mispeale plastkaardil süttisid eurotähekesed.

Lähematel aastatel loodetakse langetada OLED-elemendi tootmishinda mõne eurosendini. VTT tehnoloogiadirektori Arto Maanineni sõnul ollakse siis valmis ka esimesed tooted turule tooma. Uuele tehnoloogiale nähakse rakendust toidupakendite aktiivsetes indikaatorites, mis annaksid reaalajas teavet kauba värskuse kohta.

Odavalt trükitavaid OLED-elemente nähakse ka praktilise kopeerimist ja piraatlust piirava abinõuna. Soomes arendatav meetod kannab OLED-värvi eeltöödeldud pinnale rulli abil ja lisaks paindlikkusele iseloomustab valmistooteid väga madal energiatarve.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. June 2012, 12:05

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing