Kadri Paas • 16. november 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Luik hakkab kontserni tükikaupa müüma?

Ekspress Grupi eelmise kevadega võrreldes viis korda kukkunud aktsia hind ja Äripäeva arvutuste järgi kaheksa korda vähenenud portaali Delfi väärtus tekitab firmale kokku 674,4 miljonit krooni laenu andnud pankades küsimuse grupi laenuteenindamise võime kohta uuel aastal, mil reklaamiturg prognooside järgi veelgi koomale tõmbub.

Väidetavalt kaalutakse Printalli trükitööstuse ja Rahva Raamatu müüki, et firma röögatut laenukoormust vähendada.

Ekspress Grupi juhatuse esimees Priit Leito ütles, et nimetatud firmade müümise kohta ei ole seni otsust tehtud.

"Sündikaatlaenu teenindamine kulgeb graafiku järgi, lisatagatiste küsimiseks puudub alus. Samas on arusaadav, et laenukoormuse vähendamine praeguses olukorras tõstab oluliselt aktsia väärtust ning selles osas on meil tegevuskava olemas," sõnas Leito.

Investeerimispanga LHV juhatuse liige Erki Kert ütles, et juba praegu on Ekspress Grupi majanduslik olukord pingeline. "Üheksa kuu tulemused näitavad, et äritegevuse rahavoogudest jätkub vaid õige napilt laenude põhiosa ja intresside teenindamiseks. Jahtuva majanduse ning kahanevate rahavoogude tingimustest muutub olukord järgmisel aastal kardetavasti veelgi pingelisemaks," tõdes Kert.

Delfi ostuks võetud laenu tagatiseks on panditud Delfi, Maalehe, Eesti Ekspressi kirjastuse ja Ekspress Hotline'i aktsiaid.

"Kui on valida kahe halva variandi vahel - kas müüa mõned varad ja selle abil laenu edasi teenindada või riskida pankadepoolse tagatise realiseerimisega, mille korral saadav hind ei pruugi Ekspress Grupi ootustele vastata, siis tõenäoliselt langeks valik esimese variandi kasuks," arvas Kert.

Samas oleks Kerdi hinnangul ka esimene variant raske. "Selle aasta üheksa kuu amortisatsioonieelsest ärikasumist (EBITDA) moodustasid trükiteenused tervelt poole ehk tegemist on Ekspress Grupi jaoks tulude seisukohalt väga olulise äriga. Internetimeedia andis samas vaid 18% kogu grupi amortisatsioonieelsest ärikasumist," märkis investeerimispankur.

Eesti Meedia nõukogu esimees Mart Kadastik ütles, et pole kuulnud ametlikku kinnitust Printalli ja raamatuäri müügisoleku kohta.

"Jutte on igasuguseid olnud, aga neid ei saa alati tõsiselt võtta," märkis Kadastik.

Ta lisas, et raskel ajal on loomulik, et ettevõtted üritavad vähem kasumlikest äridest vabaneda ja laenukoormust kärpida.

Kadastik ütles, et Ekspress ei leia laenule ilmselt lisatagatisi, sest kõik võimalik on juba tagatiseks seatud.

"Järgmine aasta tuleb väga ränk. Kui olukord muutub uuel aastal veel kehvemaks - reklaamikäibed lähevad alla, midagi ei suudeta maha müüa, siis lõppevad ettevõttel vahendid. Pankrot. Aga see on äärmiselt vähetõenäoline. Usun, et nad suudavad vajadusel midagi realiseerida," sõnas Kadastik.

Printalli juht Andrus Takkin väitis, et tema teada ei ole trükitööstuse müümiseks läbirääkimisi peetud ega sellest kõva häälega räägitud. "Arvan, et oleks normaalne, kui mul oleks infot selle kohta," ütles ta.

Andres Kull, ASi Kroonpress juhataja

Olen konkurendi müümisest kuulnud. Headel aegadel võiks Printalli eest saada 500 miljonit ja rohkem, aga praegu oleks tegemist hädamüügiga. Õiglast hinda selle eest praegu mingil juhul ei saa. Praegu üldse midagi müüa… Väga raske.

Toomas Truuverk, Äripäeva peadirektori asetäitja

Usun, et üks kiire lahendus Ekspress Grupi olukorda kohendada oleks firma struktuur üle vaadata. Tuleb loobuda kõrvaltegevustest ja sealt saadud rahaga parandada likviidsust. Näiteks Printalli või infoteenuste müük ei kahjustaks Ekspress Grupi olemust.

Järgmisel aastal meediatulud vähenevad. Eeskätt reklaami-, aga ka üksikmüügi- ja tellijatetulu on surve all. Tuleb tegeleda kuludega ja radikaalselt optimeerida organisatsiooni. Päevakorrale võiks tulla ajakirjandusega tegelevate struktuuriüksuste liitmine. Kaubamärkide liitmine oleks samm edasi.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt