Töötutest suurim osa on lahkunud omal soovil

Kärt Blumberg 18. detsember 2008, 17:43

Töötuks registreerunutest suurim osa on
märkinud töötuse põhjuseks lahkumise omal soovil. Peaaegu sama paljudel juhtudel
on põhjuseks koondamine.

Eesti suurimate koondajate pingerea koostamisega sama kuupäeva seisuga oli tööturuameti andmetel vabariigis kokku 28 512 töötut.

Lahkumine omal algatusel oli töötuks jäämise põhjus kokku 8 064 juhul ning lahkumine poolte kokkuleppel sellest kaks korda harvem ehk 3951 korral. Eraldi oli põhjusena välja toodud ka ettevõtte pankrot, kuid seda esines vaid 337 korral.

Koondamise, sealhulgas mittekollektiivse koondamise, oli märkinud töötuse põhjuseks 7 745 inimest ehk peaaegu sama palju inimesi kui olid lahkunud omal soovi.

Selle aasta koondajate TOP 50 koostamise aluseks võetud nimekirja andmetel oli tööinspektsioon andnud ettevõtetele nõusoleku kokku 5 816 inimese kollektiivseks koondamiseks. Number on küll 13% väiksem kui tööturuameti statistika seda näitab, samas ei sisalda see ka ükskuid koondamisi.

„Kui suur osa neist (töötutest – toim) ka tegelikult omal algatusel või poolte kokkuleppel on lahkunud, jääb muidugi teadmatuks,“ kommenteeris tööturuameti avalike suhete nõunik Erko Vanatalu. Tema sõnul tuleb mõni töötaja oma tööandjale vastu kui see on suutnud talle raske olukorra ilusti ära põhjendada.

„Vastutulelik võib alati olla. See on inimese vaba valik, kuid ta kaotab oma hüvitised,“ sõnas Vanatalu. „Tihtipeale ei ole need valikud aga teadlikud, selles on küsimus,“ lisas ta.

Tööturuameti andmed töötuks registreerumiste põhjuste kohta kajatavad ainult tööturuametis ennast töötuks registreerinud inimeste andmeid.

Vanatalu sõnul on palju ka selliseid töötuid, kes on küll näiteks koondatud, kuid on leidnud endale kohe uue töökoha või jätnud muul põhjusel ennast tööturuametis registreerimata.

2007. aasta lõpus oli töötuid Eestis kokku 14 108.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. December 2008, 17:43
Otsi:

Ava täpsem otsing