Müüt või mitte: enesetappude arv pühade ajal suureneb

23. detsember 2008, 18:43

Kindlasti on paljud kuulnud väidet, et
pühade ajal panevad inimesed keskmiselt sagedamini käe oma elu külge.

Selle põhjuseks peetakse näiteks halba ilma (jõulud ning USAs tähistatavad tänupühad on tavaliselt üsna viletsa ilmaga aastaajal). Aga ka melanhooliat, sest jõulud on perepühad. Kui aga pere puudub või ei ole peresuhted head, võib just sel ajal tekkida inimesel nii suur masendus, et paremat väljapääsu ei osata leida.

Äsja ajakirjas British Medical Journal avaldatud artiklis väidetakse aga, et see on müüt. Üks artikli autoreist Rachel Vreeman ütles, et hoopis soojal aastaajal sooritatakse enesetappe keskmisest rohkem. Uurijad toetusid 35 aasta jooksul kogutud andmetele, millest ilmneb, et USAs ei sooritata iseseisvuspäeval ja jõuludel keskmisest enam suitsiide.

Kuidas on aga lood Eestiga. Seda teemat on uurinud Eesti-Rootsi vaimse tervise ja suitsidoloogia instituudi juhataja Airi Värnik, kes on leidnud mõnevõrra teistsuguseid seoseid. Värniku sõnul on tema andmed Eesti kohta küll üsna vanad, kuid need näitavad siiski, et enesetappe sooritatakse keskmisest rohkem riiklikel pühadel, oma sünnipäeval, emadepäeval, reedel ja esmaspäeval. Lisaks sellele on suitsiidirohkemateks perioodideks Eestis ka varakevad ja hilissügis.

Seega jääb küsimus praegu veel siiski õhku. Võib-olla on Eesti ja USA selle koha pealt erinevad või tulenevad erinevused uuringumetoodikast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. March 2009, 18:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing