Venemaa püüab rublale põhja alla saada

23. jaanuar 2009, 10:07

Venemaa keskpank teatas eile, et lõpetab
rubla järk-järgulise devalveerimise, mis on neelanud kolmandiku keskpanga
reservidest.

Augustist alates on keskpank rubla kaitseks kulutanud 200 miljardit dollarit, et vältida paanikat rahva hulgas, kel on veel hästi meeles 70protsendine rubla kursi langus 1998. a kriisis, kirjutas Reuters.

Keskpank teatas, et lõpetab tänasest rubla kauplemiskoridori järk-järgulise avardamise, seades koridori piirideks 26 ja 41 rubla eurodest ja dollaritest koosneva valuutakorvi suhtes. Lähikuudel ei plaani pank seda koridori muuta.

Rubla langust pidurdades on Venemaa keskpank kulutanud 34% oma valuutareservidest, mis augustis ulatusid 598,1 miljardi dollarini. Reservid, mis on Hiina ja Jaapani järel maailmas suuruselt kolmandal kohal, on kahanenud 396,2 miljardile dollarile. Kuid rubla näitab juba ka ise stabiliseerumise märke, mis tähendab, et langus võib hakata läbi saama.

Keskpanga juht Sergei Ignatjev ütles, et pank jätkab rubla kursi toetamist interventsioonidega.

Rubla kurss stabiliseerus ajal, mil Venemaa firmad vajasid suuri summasid maksude tasumiseks. Nii on osa analüütikuid skeptilised, kas optimism rubla suhtes kestma jääb.

Sel nädalal käskis Venemaa peaminister Vladimir Putin ümber teha riigieelarve ja võtta aluseks uus nafta hind 41 dollarit barrel. Algselt koostati eelarve eeldusega, et Uurali nafta hind jääb tasemel 95 dollarit barrel. Eelarve defitsiit võib kasvada 8,5%-le SKPst.

Uue prognoosi järgi kahaneb Venemaa SKP tänavu 0,2% ning tööpuudus kasvab 7,5%le.

Impordi kahanemine hoiab kaubanduskonto plussis, mis toetab rubla. Kuid ka 41 dollarile prognoositud nafta hind võib olla liiga optimistlik.

Nafta hinna languse jätkumine võib sundida panka rubla kauplemiskoridori piire muutma. "Kui nafta hind langeb 30 dollarile barrelist ja jääb sinna, on võimalik, kuid mitte tingimata vajalik, piiri kohendada," ütles Ignatjev.

Wall Street Journal kirjutas, et majandusekspertide hinnangul on rubla uus "põrand" dollari suhtes 36 rubla dollarist. See annab ergutust Vene tööstusele, mille kaubad muutuvad konkurentsivõimelisemaks nii kodu- kui välisturul.

Majandusekspertide sõnul pole Venemaa keskpanga senine strateegia saavutanud muud, kui riigi abirahade suundumist valuutaspekulatsioonidesse, jättes firmad ilma vajalikust kapitalist. „Me maksame selle eest väga halbade tööstustoodangu numbritega,“ ütles Renaissance Capitali ökonomist Aleksei Moissejev. Detsembris kahanes tööstustoodang Interfaxi andmeil 10,3%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. January 2009, 14:03
Otsi:

Ava täpsem otsing