Sander Kaus: Kakumäe jahisadam ei jää ehitamata

Annika Matson 29. jaanuar 2009, 16:58

500 000 krooni väikesadama ehitusloa eest
on ebaõiglane, kuid seetõttu ei jääks Kakumäe Jahisadam ehitamata, ütles OÜ
Kakumäe Jahisadam juhatuse liige Sander Kaus.

Kaus märkis, et nende ettevõte planeerib väikesadama ehitust Kakumäele, samas on detailplaneering veel kehtestamata. Olemas on vaid vee-erikasutusluba.

Riigikogule esitatud seaduseelnõu kohaselt tuleb väikesadama ehitus- ja kasutusloa eest olenevalt ehitise suurusest maksta edaspidi vähemalt 500 000 krooni.

Kaus märkis, et muidugi oleks pool miljonit krooni planeerimata kulu olukorras, kus sadamate ehitus on väga suur kapitalimahutus. "Arvan, et tervikuna annab see uute väikesadamate väljaehitamise jätkusuutlikkusele tagasilöögi," ütles ta. "Meil on plaanis Kakumäe jahisadama ümbruse väljaarendamisse investeerida ca miljard krooni. Jahisadama rajatiste ja infrastruktuuri investeeringud moodustavad ca 10-15% kogu ala arenduskuludest," kommenteeris Kaus.

Situatsioonis, kus Euroopa Liidu struktuurifondidest on võimalik saada abi sadama ja selle juurde kuuluva infrastruktuuri ehituseks kuni 50 miljonit krooni, toimuks selline ehitusloa tasu küsimine tema sõnul sisuliselt ELi toetuste arvelt. Ei usu, et ilma toetusteta väikesadamaid selliste lõivude juures on võimalik majanduslikult jätkusuutlikult välja arendada, lisas Kaus.

"Eestlasi on võõras võim pool sajandit mere äärest ja merelt jõuga eemal hoidnud. Juhul, kui tõesti soovitakse sellist ehitusloa lõivu määrata, jääb arusaamatuks vastava kulumäära rakendamise eesmärgipärasus. Ei tahaks uskuda, et soovitakse mereäärset arengut pärssida. Kuigi tasu tundub ebaõiglane, ei jää sellest veel Kakumäe jahisadam ehitamata," rääkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. February 2009, 10:35
Otsi:

Ava täpsem otsing