Energiasäästu- või turundusnipp?

22. märts 2009, 19:51

Hispaania teadlased on valmistanud,
patenteerinud ja turustanud seadme 100% OFF, mis aitab säästa kodumasinate ja
-elektroonika ooteseisundis kulutatud energiat.

Seadme tööpõhimõte on lihtne - voolutarbija ja toitekaabli vahele paigutatav mikroprotsessor mõõdab tarbitavat voolu ja vastav programm teeb vahet töötava seadme kõrgema voolutarbimise ja ooteseisundi (stand-by) väikese voolutarbimise vahel, kirjutas fyysika.ee. Viimasel juhul lülitab protsessor seadme toite lihtsalt välja. Ühenduse taastamiseks on seadmel lüliti.

Seadme tutvustuses viidatakse Euroopa Komisjoni 2005. aasta uurimusele, mille põhjal tarbivad ooteseisundis elektroonikaseadmed üksnes Euroopa Liidus 50 TWh energiat aastas. Näiteks tuuakse ka see, et selle tagajärjel paisatakse atmosfääri 20 miljonit tonni CO2.

Paraku ei hinnata pressiteates olukorra leevendamiseks vajaliku koguse seadmete tootmisega seonduvaid kulusid ja keskkonnamõju. Küsitav on ka seadme kasutatavus nii laialt kui selle loojad lubavad - kas ei oleks lihtsam, kui kodumasinatel ooteseisund sootuks puuduks. Vastus on jah, aga ooteseisund ongi loodud selleks, et kodumasinaid saaks pärast mõningast ooteaega taas viivituseta kasutada. Niisugune funktsionaalsus läheks 100% OFF kasutamisega kaotsi. Samas võib sellest seadmest abi olla vanema tehnika puhul, millel ooteseisund tõepoolest tarbib ebaotstarbekalt palju voolu ja kus seda ehk polegi tarvis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. March 2009, 19:54
Otsi:

Ava täpsem otsing