Saksamaa majanduslangus süveneb järsult

24. märts 2009, 10:09

Saksa Commerzbanki prognoosi järgi võib
Saksamaa SKP tänavu kahaneda 6-7%, mis oleks Euroopa suurriikide seas kõige
järsem langus ning Saksamaa jaoks suurim langus kogu Teise maailmasõja järgsel
perioodil.

Saksamaa valitsus on selleks aastaks prognoosinud 2,25% suurust SKP langust. Ajalehe Bild andmeil on aga ka majandusministeeriumis juba valmimas uus prognoos, kus SKP langust prognoositakse tänavu 4-4,5%.

Esmaspäeval kirjutas Saksamaa keskpank oma igakuises ülevaates, et „globaalse majanduskliima järsk jahtumine mõjutab Saksamaa tööstustoodangut järjest enam“.

Saksamaa ei kannatanud kinnisvaraturu krahhist ega suurest võlgu tarbimisest, mis vallandasid kriisid USAs ja Suurbritannias. Mõõdukus ja alalhoidlikkus ei suutnud Saksamaad kaitsta aga ekspordituru ärakukkumise eest. Ekspordi osakaal on 40% Saksamaa SKPst ning peamiselt eksporditakse kapitalikaupu. Nende turg on heitlikum kui nõudlus tarbekaupade järgi.

Jaanuaris kukkus Saksamaa tööstustoodang aasta baasil 19%, eksport kahanes neljandat kuud järjest - jaanuaris 20%. Tellimusi oli jaanuaris 35% vähem, tellimused välismaalt kahanesid 40%. Tööpuudus kasvas veebruaris 7,9%le.

Majanduse ergutamiseks on Saksamaa valitsus läinud aasta sügisest heaks kiitnud maksukärpeid ja riiklike kulutuste suurendamist ca 88 miljardi euro ulatuses, mis moodustavad 3,5% Saksamaa SKPst. Sellega edestab Saksamaa kõiki EL riike, kuid kui tööpuuduse kiire kasv jätkub, tuleb valitsusel ilmselt rakendada täiendavaid stiimuleid, kirjutas WSJ.

Commerzbank ennustab tänavu sügavat majanduslangust ka Jaapanile, mis on samuti suuresti ekspordist sõltuv riik. Jaapani SKP kahaneb prognoosi järgi tänavu 7%.

Saksa liidukantsler Angela Merkel Saksa liidukantsler Angela Merkel

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. April 2009, 07:07
Otsi:

Ava täpsem otsing