Krediidiinfo: maksehilinemine hüppeliselt pikenenud

Annika Matson 14. aprill 2009, 11:12

Krediidiinfo ASi selle aasta
krediidipoliitika uuringust selgub, et eelmise aastaga võrreldes on ettevõtete
maksehilinemine hüppeliselt pikenenud - keskmiselt tasutakse arveid 13 päeva
tähtajast hiljem.

2008. aastal oli vastav näitaja 8 päeva, teatas Krediidiinfo.

Vaatamata pikenenud maksehilinemisele on ligi 78% ettevõtetest oma klientide maksetavadega üldiselt rahul, seisab uuringus.

Eesti keskmine maksetähtaeg on 13 päeva, mis on võrreldes eelmise aastaga päeva võrra pikenenud. Maksetingimuste osas on esile tõusnud kaks tendentsi: ühelt poolt ettemaksu nõudmise suurenemine, mida rakendatakse 13 protsendi arvete puhul. Teisalt on kasvanud pea kaks korda 31-60 päevase maksetähtajaga arvete osakaal, moodustades 6,6% kõikidest arvetest.

Tegevusalade lõikes on pikimad keskmised maksetähtajad hulgimüügi valdkonnas: ehitusmaterjalide ja seadmete, toidukaupade ning põllumajandusseadmete ja -toodete osas.

Eelmise aastaga võrreldes on ettevõtete maksehilinemine hüppeliselt pikenenud - keskmiselt tasutakse arveid 13 päeva tähtajast hiljem (2008. aasta vastav näitaja oli 8 päeva). Tähtaegselt maksab Eestis arveid 54% ettevõtetest, mis on küll 7 protsendipunkti vähem kui mullu, kuid siiski üsna hea tulemus. 36,5% ettevõtetest tasub arved 30päevase hilinemisega ning 9% ettevõtetest hilineb üle 30 päeva, sh 0,8 protsenti ettevõtetest jätab arved tasumata.

Ettevõtted kasutavad maksetähtaja ületanud kliendi sanktsioneerimiseks krediidimüügi peatamist ja ettemaksu nõudmist. Oluliselt on suurenenud maksehäireregistris info avalikustamise tähtsus.

Uue kliendi krediteerimisel kontrollib 75% Eesti ettevõtetest maksuvõlgnevusi ning ettevõtte juhi tausta. Samuti on maksuvõlgnevuste uurimine hoogustunud olemasolevate klientide osas.

Võrreldes varasemate aastatega on märgatavalt kasvanud krediidilimiite kehtestavate ettevõtet osakaal - ligi 40% Eesti ettevõtetest rakendab krediidilimiite kas osaliselt või kõikidele klientidele.

Krediidiinfo AS on rahvusvaheline krediidiinformatsiooni koguja, töötleja ja vahendaja, kelle põhiülesandeks on ettevõtete finantsriskide maandamine. Krediidiinfo kuulub maailma suurima infoteenuste pakkuja Experian Group ettevõtete hulka, kes tegutseb enam kui 38 riigis üle maailma ning annab tööd 15 500 inimesele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. April 2009, 15:19
Otsi:

Ava täpsem otsing