Ligi: maksuamet peab käibemaksu tõusu mõistvalt suhtuma

25. juuni 2009, 13:55

Rahandusminister Jürgen Ligi möönab, et
riigikogu poolt algatatud ja kiiruga ära vormistatud käibemaksu tõus tekitab
ettevõtjatele palju ebamugavusi, millesse maksuamet peab aga mõistvalt
suhtuma.

„Seda võiks tõesti nimetada liigseks kiirustamiseks, kui olnuks paremaid valikuid. Ideaal oleks makse üldse mitte tõsta, kuid halbade valikute korral tuleb põhimõtteliselt toetada pigem tarbimise kui tulu maksustamist. Sel juhul säästetakse ekspordisektorit ja investeeringuid,” ütles Ligi Äripäevale vastuseks küsimusele, mida arvab värske rahandusminister käibemaksu tõusu kiirest jõustamisest, mis sunnib ettevõtteid turbomeetodil oma arvepidamist ümber korraldama.

Otsustav reageerimine järsule majanduslangusele on rahandusministri sõnul valdav ühishuvi, ettevõtjaile tekitab see aga kaheldamatult palju ebamugavust ja küsimusi. „Püüame neid lahendada nõuannetega, mida leiab rahandusministeeriumi kodulehelt www.fin.ee, ka on maksuhalduril juhis suhtuda maksumaksjate muredesse maksimaalselt mõistvalt,” rõhutas rahandusminister.

Ta meenutas ajalugu, kus 1992. aastal tajuti ühishuvina rahareformi ning sealhulgas üle öö toimunud käibemaksu tõus 10%lt 18%le võeti vastu rahulikumalt.

„Kõigi kannatuste ja kaotuste seas, mida majanduskriis kaasa on toonud, ei peaks käibemaksuprobleemid siiski kõige traagilisemad olema,” arvas Ligi. Mõnede ettevõtjate praegused protestid ja protsessimised on tema hinnangul isegi paradoksaalsed. „Otsuse halb ajastus johtus ju vaidlustest, mis ettevõtjate huve kokkuvõttes kõvasti säästsid - töötuhüvitiste ja 30% tulumaksu ähvardusest,” rääkis minister.

„Ei oleks loogiline, kui riigi rahanduse korrastamisel osutuksid selle taustal komistuskiviks mitte need kodanikud, keda lööb otseselt sotsiaalkulude kärbe ja kõrgem tarbimismaks, vaid ettevõtjad ja nende advokaadid,” lisas Ligi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. July 2009, 18:18
Otsi:

Ava täpsem otsing