Ettevõtja: riigikogulased ei tunne käibemaksu hingeelu

22. juuni 2009, 07:28

Arutu kiirusega vastu võetud
käibemaksu tõus viitab E-Lux Kodutehnika OÜ juhi Rein Türksoni sõnul
sellele, et riigikogu liikmetel puudub aim ettevõtluse reeglitest, käibemaksu
arvestuse ja toimemehhanismidest.

Türksoni sõnul tekitab käibemaksu tõusu kiirkorras rakendamine ettevõtluses korraliku segaduse, vajalike muudatuste tegemiseks majandustarkvaras ja kassasüsteemides oleks hädavajalik jätta ettevõtjatele vähemalt üks kuu aega muudatuste tegemiseks.

"Kui tavatarbija maksab supermarketis mõne protsendi rohkem, on see probleemidest ainult jäämäe veepealne nähtav osa. Iga kauba tehingu pikkus pole mõõdetav vaid minutites ja tundides," ütles Türkson.

Nii on näiteks kestvuskauba puhul tehingu pikkus mitu kuud. Kauba tellimisel või lepingu sõlmimisel makstakse sisse esimene osa, tehingu lõpetamisel aga teine osa. "Kuidas siin kliendile selgeks teha, et ta peab suurema summa maksma ja mis saab siis, kui kliendil seda raha pole? Mis saab toetustest, tõuke- ning arengufondide abipakettidest, mille aluseks on võetud 18% käibemaksu sisaldav teenus või kaup? Iseäranis ehituse puhul!? Kuidas on võimalik majandustarkvara häälestada loetud päevade jooksul puhkuste haripunktil, eriti kui emafirma server asub kolmandal maal ja IT-teenust ostetakse väljastpoolt? Mida teha juba eelmisel perioodil müüdud kauba tagasiostmisel, kuidas kreeditarveid teha?" loetles Türkson tekkivaid probleeme.

Ta viitas ka sellele, et seaduse järgi peaks seadusemuudatused enne jõustumist ilmuma ka Riigiteatajas ning samuti on vaja teha veel hulgaliselt täpsustusi seaduse rakendamiseks, mida pole aga veel tehtud.

"Tegelikkuses on ettevõtjate kanda jäänud kogu vastutus maksude “õige” arvestamise eest. Tavatarbijana on mulle antud aga selge signaal – peab veel rohkem säästma," nentis Türkson.

Riigikogu askeldamised käibemaksu kallal tuletavad Türksoni sõnul talle meelde “vana hõbe” Hardi Tiiduse sõnad: valitsust ei saa valida, valitsusega võib lihtsalt vedada.

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni (EVEA) on siseturul tegutsevate Eesti ettevõtjate nimel juba pöördunud õiguskantsleri poole, et küsida arvamust, kas Riigikogu otsus käibemaksu määra muudatuste rakendamise kohta 6 tööpäevase etteteatamisega on põhiseadusvastane ja ettevõtjatele ebamõistlikult koormav.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. July 2009, 12:05
Otsi:

Ava täpsem otsing