Ministeerium: hinnalangus süvenemas

07. september 2009, 12:17

Statistikaameti andmetel langesid
tarbijahinnad võrreldes eelmise aasta augustiga 0,9 protsenti, juuliga võrreldes
hinnad ei muutunud. Euroala tarbijahindade aastane langus pidurdus augustis
esialgse hinnangu kohaselt 0,2 protsendini.

Aastases võrdluses kiirenes tarbijahindade langus 0,7 protsendilt 0,9 protsendini. Lähikuudel võib oodata deflatsiooni suurenemist, mis ulatub viimases kvartalis ligemale kahe protsendini. 2010. aasta kevadel pöördub tarbijahindade aastane muutus taas positiivseks väliskeskkonnast tulenevate tegurite, nagu tõusvate naftahindade, tõttu.

Rahandusministeeriumi suveprognoosi kohaselt langevad tarbijahinnad 2009. aasta kokkuvõttes 0,1 protsenti ning järgmisel aastal tõusevad 0,2 protsenti.

Võrreldes juuliga mõjutasid augusti tarbijahindade muutust valdavalt hooajalised tegurid ja nafta kallinemisest tingitud mootorikütuse hinnatõus. Suve lõpus odavnevad värsked aiasaadused, põhjustades toiduainete hinnalanguse. Teiseks saavad augustis läbi riietuse hooajalised allahindlused ning müügile tulevad sügiskollektsioonid on kallima hinnaga.

Toidukorvi maksumust mõjutas ka augustis jätkunud piima-, leiva- ja lihatoodete odavnemine. Juuli ja augusti andmete põhjal on näha, et käibemaksumäära tõstmine ei lisatud ettevõtete poolt kogu ulatuses kaupade ja teenuste lõpphindadesse. Maksumäära tõus avaldus juulis, samas augustis oli selle mõju hindadele marginaalne.

Kui käesoleva aasta esimesel poolel põhjustas tarbijahindade languse suurel määral eluasemekulutuste vähenemine soojuse ja üürihindade languse tõttu, siis nüüdseks on see asendunud mõningase hinnatõusuga. Augustis odavnes keskkonnatasude alanemise tõttu ajutiselt ka elektri hind.

Maastrichti inflatsioonikriteeriumi hindamise aluseks olev 12 kuu keskmine harmoniseeritud tarbijahinnaindeks (THHI) aeglustus juulis 4,9 protsendini ning augustis hinnanguliselt nelja protsendini. Kolme madalaima positiivse inflatsiooniga ELi liikmesriigi põhjal arvutatud kriteeriumi referentsväärtus ulatus juulis 2,2 protsendini ning aeglustus augustis hinnanguliselt 1,8 protsendini. Inflatsioonikriteeriumi täitmine on tõenäoline käesoleva aasta novembris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. September 2009, 15:34
Otsi:

Ava täpsem otsing