Miks taandub Kaubamaja Lätist?

12. oktoober 2009, 07:49

Neljapäeval valmistas Kaubamaja
investoritele üllatuse - negatiivse. Tallinna Kaubamaja teatas ootamatult, et
paneb Lätis kõik avatud Selverid kinni ja koondab töötajad. Seejärel jääb alles
vaid kinnisvara ja selle ostmiseks võetud laen.

Kaubamaja Lätti laienemine oli väga oodatud samm ning pidanuks investoritele pikas perspektiivis potentsiaalselt head teenimisvõimalust pakkuma. Miks läks nõnda? Kaua aega Eesti turule keskendunud Tallinna Kaubamaja läks tagantjärele tark olles Läti jaekaubandusturule buumi ajal. Samal ajal valitses ka lõunanaabrite juures kinnisvarabuum. Kuid tarbimisbuumist osa ei saadud. Ühtegi tegutsevat kauplust ei ostetud. Ühel või teisel põhjusel otsustas Saksa kinnisvarafirma ja jaekaupmees Lidl panna 2006. aastal müüki oma maatükid Lätis. Kaubamaja haaras sellest võimalusest kinni ja ostis Lidli 22 kinnistut Lätis 256 mln krooni eest (kokku 80 609 m2).

Esialgu oli kaubamajal plaanis rajada kümme kaubanduskeskust, kuid 2007. aasta algul võetud arendusplaanis oli juba juttu kavast teha vähemalt 15 kauplust ja seda 2009. aasta lõpuks. Et Lidliga ei tulnud kaasa maatükke Riia linnas, siis plaaniti otsida Riias edasi maatükke. Alles mullu märtsis algas Selveri esimese kaupluse ehitus Lätis (Ogres). Projekti lubati investeerida 130 mln krooni ja avamine pidi toimuma detsembris. Neljapäeval teatas Selver tegevuse külmutamisest Lätis. Avatud oli juba kuus kauplust, mis suletakse ning kõik 220 töötajat koondatakse.

Tuletame meelde vana asja. Tegelikult ei olnud tegemist Tallinna Kaubamaja esmakordse üritusega asuda välismaa jaekaubandusturule. 1996. aastal lausus Tallinna Kaubamaja toonane juhatuse esimees Toomas Luman kuldsed sõnad, et filiaali avamine Helsingis on küll Tallinna Kaubamaja esimene, kuid mitte viimane välisprojekt. Tallinna Kaubamaja planeeriti Helsingis Kaisanniemi tänavale Kaisa keskuse lähedale. 1997. aasta aprillis avatigi kauplus, millel oli müügipinda 1150 m2. Esimese aasta käibeks planeeriti 20 miljonit Soome marka. Mais 1998 tuli börsiteade, et Kaubamaja sulgeb kaupluse Helsingis. Üheksa kuu käive moodustas vaid 30% planeeritust.

Kui seekord läks Kaubamaja Läti projekt majanduse järsu kukkumise ohvriks, siis on ka üks sarnasus Helsingi projektiga.

Loe lähemalt siit . Sisenemiseks vajaliku päevapileti saad osta siit .

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. October 2009, 10:25
Otsi:

Ava täpsem otsing