Eestis Rootsi ettevõtlusauhindade võitjad selgunud

20. oktoober 2009, 18:01

Täna esimest korda Eestis toimunud Rootsi
ettevõtlusauhindade jagamisel tunnustati parimaid Eestis tegutsevaid Rootsi või
Rootsi osalusega firmasid kolmes kategoorias.

Eestis kõige kiiremini kasvanud Rootsi firma tunnustuse pälvis 2004. aastal Eesti laienenud IT firma Netlead OÜ, mille kasv aastatel 2007-2009 oli 117 % ning mille puhul tõsteti lisaks kiirele kasvule edufaktorina esile ka loodavat lisandväärtust.

Panuse eest Eesti ühiskonda pälvis tunnustuse ABB, mis tegutseb Eestis 1992. aastast, on siia ehitanud neli tehast ning loonud ligi 1000 töökohta. Auhind tõstab aga esile ABB koostööd Tallinna Tehnikaülikooliga panuse eest insenerihariduse edendamisel Eestis. Auhindu kätte jaganud Rootsi kaubandusministri Ewa Björlingi sõnul on ABB seega investeerinud kogu Eesti konkurentsivõime tõstmisesse.

Kolmandas kategoorias - kõige innovaatilisem ettevõte – pälvis auhinna Reklaamilahenduse OÜ, mis tuli välja leidliku lahendusega, kuidas kaunid rahvariidemustrid muuseumist välja tuua ja neid tänapäevastel esemetel kasutada. Žürii kiitis leidlikku sähvatust, mis ammutas inspiratsiooni minevikust, edendamaks kultuuri- ja identiteeditunnet kaasaegsel ja innovaatilisel moel.

"Need kolm kontseptsiooni on seotud, kõik on pikaajalise edu eelduseks," ütles Ewa Björling.

Rootsi ettevõtlusauhind on asutatud 2006. aastal ning selle taga on Rootsi suursaatkond, Rootsi Eksportnõukogu ja Swedbank.

„Ka kõige raskematel aegadel on alati ettevõtjaid, kes saavad hakkama ja usuvad tulevikku, ütles täna Kumus toimunud auhindade kätteandmisel Rootsi suursaadik Eestis Jan Palmstierna. „Ettevõtted ei peaks kriisi muretsema vaid selle pärast, kuidas ellu jääda, vaid kasutama kriisi kui võimalust oma konkurentsivõime tõstmiseks.“

Majandusminister Juhan Parts leidis, et algatus on hea ja võiks kindlasti traditsiooniks muutuda.

Eesti ja Rootsi majandussidemed on tihedad. Eestis on 1200 Rootsi või Rootsi osalusega ettevõtet. Rootsi on Eestis suurim välisinvestor – kokku langeb Rootsi arvele 40% Eestisse tehtud välisinvesteeringutest. Rootsi on Eesti suuruselt teine eksporditurg, kuhu läheb 14% meie ekspordist.

„See näitab kui seotud majandused on, kuid ei tähenda, et me ei võiks kaugemale minna,“ ütles Parts. „Loodame pikaajalisi sidemeid, et firmad näeks meist pikaajalist partnerit, kellega koostööd teha oma eesmärkide saavutamisel,“ jätkas ta.

Rootsi kaubandusminister Ewa Björling märkis, et auhinnatseremoonia on ühtlasi hea võimalus Rootsi ja Eesti ettevõtjate kokkutoomiseks ja sidemete tihendamiseks.

Viimased suuremad Rootsi firmade investeeringud Eestisse on Elcoteqi ülevõtmine Ericssoni poolt ning TeliaSonera ülevõtupakkumine Eesti Telekomi aktsionäridele.

„See on kinnitus, et Eestisse on tuldud pikaks ajaks,“ ütles Björling ja et Rootsi firmad vaatavad Eestit kui koduturgu. Sama kehtib vastupidi. Ka laienemisplaane pidades vaadatakse eelkõige lähiturgude poole ning Eesti on jätkuvalt atraktiivne nii investeeringuteks kui toodete müügiks, ütles Björling.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. October 2009, 18:07
Otsi:

Ava täpsem otsing