Raivo Orgusaar • 3. november 2009 kell 21:00

Valimistoetus või altkäemaks

Lugedes tipppoliitikute skandaale seoses valimiste rahastamisega, tekib mul taas küsimus: "Miks valimiskampaaniateks nii meeletult suuri summasid kulutatakse?"

Kas võimule saamiseks tuleb nii palju raha kulutada? Kuidas see end ära tasub?

Kui kulutada enesereklaamile 2 miljonit krooni, riigikogu lihtliikme kuupalk on aga praegu ümmarguselt 52 000 krooni, siis on "valimisinvesteering" võimalik tagasi saada umber 4 aastaga, ehk uuteks valimisteks. Kas tõesti tasub see end ära?

Pealegi võib juhtuda, et just sina oled lihtsalt peibutuspardina hääli püüdmas ega saa reaalselt palga näol seda raha kunagi tagasi. Milles selle asja mõte siis on?

Kui aga seda investeeringut ei teinudki mitte kandidaat ise, vaid temale sõbralikud ettevõtted, siis millised on nende huvid? Kas toimub mingi nähtamatu totalisaatorimäng? Mille peale? Kui kõrged on võidupanused? Isegi kui isikud, kelle peale sellised hiigelsummad panustati, need mingi varjatud imevalemiga ka oma rahastajatele tagastavad, siis jääb mul puudu loogilisest mõtlemisest, et aru saada, miks kasumlikkust taga ajama loodud etevõtted selliseid kasutuid heategusid üleüldse teevad? Kui nad teevad seda puhtalt raha üleküllusest või missioonitundest, siis miks nad ei anneta seda raha näiteks mõnele invaühingule või lastekodule. Kas ettevõtjad oleksid sellise aatelise žestiga ka nõus, selles lubage aga sügavalt kahelda!

Seega jääb loogikale tuginedes vaid võimalus, et rahastajad saavad oma raha siiski tagasi ja veel märkimisväärse kasuga. Kust aga võtta energia jäävuse seadust arvestades raha, mida kusagilt niisama juurde ei teki?

Seega, valimiskampaania rahastamist saavad lubada endale vaid mõned parteitegelased, kaudselt maksame selle kinni ikkagi meie. Nimetagem siis neid asju ikka õigete nimedega ja tõlgendagem neid rahastamisskeeme ikka otse ja keerutamata - need on legaalsed altkäemaksud, mille andmise-võtmise karistamatus toob riigile märkimisväärset kahju!

Seega on parteide rahastamisesse korruptsioon ja ja riigivaenulikkus juba sisse kodeeritud ning on täiesti arusaamatu, miks kõigel sellel ikkagi nii vabalt sündida lastakse?

Hetkel kuum