Toomas Prangli • 11. november 2009 kell 21:00

Eestlaste eelised Valgevenes

Oktoobris sõlmis Eesti Valgevenega kahepoolse investeeringute kaitse ja soodustamise lepingu, mis jõustumisel annab Eesti investoritele täiendavat kindlust võimalike ootamatuste korral.

Kuuldavasti planeerib Olympic Casino just sarnase lepingu alusel Ukrainalt kompensatsiooni nõuda, kuna riigis keelati kasiinod. Sarnase (vähemalt teoreetilise) aluse oma investeeringute kaitseks saavad siis Eesti investorid ka Valgevenes. Samal ajal leidis Eesti ja Valgevene suhetes aset veelgi märkimisväärsem sündmus - välisminister Urmas Paet avas Minskis Eesti suursaatkonna. Selle olulise sammuga näitas Eesti riik ka investoritele, et jätkab panustamist Valgevenega suhete arendamisse.

Valgevene puhul kritiseeritakse tihti sealset poliitilist olukorda. Nõustun, et Valgevenesse investeerimine on kindlasti riskantsem kui paljudesse teistesse Euroopa riikidesse. Samas ei ole praegune Valgevene sarnane sellega, mis ta oli viis või kümme aastat tagasi. Poliitiline risk on küll olemas, kuid see ei ole siiski võrreldav näiteks Ukraina või Venemaa omaga. Üks Valgevenes tegutsev Saksa investeerimispankur kommenteeris seda tabavalt: "Valgevene poliitilist riski ei saa hinnata. See kas on investori jaoks aktsepteeritav või mitte." Kui risk on aktsepteeritav, siis on võimalik areneval turul suhteliselt kiiresti liidriks tõusta.

Hiljuti avaldatud Maailmapanga uuringu kohaselt on Valgevene tõusnud viie suurima reformija hulka maailmas. Eelmisel aastal oldi 20 parima reformija seas. Järk-järgult lastakse vabamaks ka hindu. Suuremate (üle 5 miljoni euro) investeeringute puhul on võimalik investori ja Valgevene riigi vahel sõlmida investeerimisleping, mille alusel saab eraettevõtja oma investeeringute eest küsida vastu erinevaid soodustusi nagu näiteks maksuvabastust, välistööjõu värbamise lihtsustamist jne.

Rahvusvahelise Valuutafondi ja Euroopa Liidu survel Valgevenele liigub riigi suurerastamisprotsess loodetavasti varsti deklaratsioonide tasemelt tegudele.

Eeltoodud positiivsete uudiste valguses ei tohiks siiski ära unustada riske ja takistusi, mida Valgevene majandus- ja õigussüsteem endaga kaasa toovad. Bürokraatia, ettearvamatus ja suur maksukoormus on ainult mõned neist. Meie eelis Lääne-Euroopa investorite ees seisneb selles, et oleme eelmisel kümnendil analoogseid makromajanduslikke muudatusi läbi elanud.

Selline kogemustepagas ja avanev majandus on juba iseenesest heaks sünergiaks.

Hetkel kuum