Lembit Tampere: aktsiate vähendamine ei vii ettevõttest raha ega muuda aktsionäride osalusi

Virge Haavasalu 19. november 2009, 19:27

"Aktsiakapitali vähendamine ei too endaga kaasa ettevõttest raha väljaviimist ega muudatust aktsionäride osaluste suurustes," kinnitas Arco Vara juhatuse liige Lembit Tampere kodulehel ajakirjanike küsimustele vastates.

"Aktsiate tühistamine (reverse split - ingl) tehakse selleks, et vähendada aktsiate volatiilsust, parandada hindamise efektiivsust," kordas Tampere börsiteates öeldut, kummutades ka kahtlusi sellest, et tahetakse kuidagi suurima aktsionäri Toomas Tooli või ka teiste väikeaktsionäride osalust vähendada.

Samuti ei ole juhtkonnal plaani ettevõtet börsilt viia või antud sammuga kuidagi olemasolevaid finantskohustusi restruktureerida.

Tänane aktsiahinna muutus 1 eurosendi võrra toob Tampere sõnul kaasa aktsiahinna liikumise umbes 5%, aga  pärast aktsiakapitali vähendamist toob aktsiahinna muutus 1 eurosendi võrra kaasa aktsiahinna liikumise umbes 0.25%.

Samuti rõhutas Tampere, et aktsiakapitali vähendamine annab Arco Varale võimaluse tugevdada kapitalistruktuuri juhul, kui seda tulevikus peaks vaja minema. "Tänases keskkonnas on iga ettevõte ülesandeks kasutada ära kõik võimalused ettevõte arendamiseks ja kapitali kaasamine on üks selline võimalus, milline täna Arco Varal puudub, sest aktsia hind on alla 10 krooni," selgitas ta, kuna äriseadustik ei võimalda aktsiaid emiteerida alla 10-kroonise nominaali.

Veel selgitas Tampere, et aktsiate vähendamise suhtarvu valik on tehtud tehniliste põhjuste baasilt ja et oluliselt lihtsam on arvutada uued osalused, kasutades ümmargust suhtarvu - see on siis 20. 

"Kõigi aktsionäride, sealhulgas Toletumi ja HM Investeeringute aktsiaid vähendatakse proportsionaalselt, smistõttu praeguse osaluse suurus jääb praktiliselt muutumatuks," märkis Tampere, kuid väikesed muudatused on tingitud sellest, et kõigi aktsionäride aktsiate arv ei jagu 20-ga.

Börsiteates kirjeldatud kompenseerimissüsteem vähendab Tampere sõnul vähesel määral Toletumi ning HM Investeeringute osalust, kuid selle suurus on marginaalne - ligikaudu 0,01 % kogu aktsiakapitalist.

"Mingit kompenseerimishinda ei määrata ning makseid aktsionäridele reverse spliti käigus ei teostata," kinnitas ettevõtte juht, lisades, et reverse spliti puhul on tegu tehnilise tehinguga, mille käigus aktsionärid rahas ei teeni ega kaota.

Kui aktsiakapitali vähendamine on aktsiahinna tõstmiseks, siis mis oleks see hinnasiht, mida tArco Vara börsil taotleb? "Reverse spliti tulemusena peaks toimuma matemaatiline tõus aktsia turuhinnas, mis tähendab, kui tuleb 20 korda vähem aktsiaid, siis on oodata hinnatõusu 20 korda, kuna omakapital jääb samaks," selgitas Tampere. "Mingit hinnasihti ei ole."

Tampere selgitas veel, et väikeaktsionäril, kel on näiteks 500 aktsiat, jääb aktsiakapitali vähendamise järel alles 25 aktsiat, kuna 500 aktsiat jagades 20-ga võrdub 25 aktsiat.

Kompenseerimist kasutatakse tema sõnul nende aktsionäride puhul, kelle omatav aktsiate arv ei jagu 20-ga. Näiteks aktsionär, kes omab 505 aktsiat, saab 26 uut aktsiat, st 25 uut aktsiat 500 vana aktsia eest, mida saab 20-ga jagada, ja veel ühe uue aktsia 5 vana aktsia eest, mida ei saa 20-ga jagada. 15 puudujäävat aktsiat võetakse kompenseerivate aktsionäride - Toletum ja HM Investeeringud käest, kes (Richard Tomingas ja Hillar-Peeter Luitsalu) on ka ettevõtte nõukogu liikmed.

 

 

 


 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. November 2009, 20:17
Otsi:

Ava täpsem otsing