Aivar Hundimägi • 9. detsember 2009 kell 21:00

Rikaste TOP: Rahavahetaja Alar Tamming

Tammingu tegemisi on aidanud rahastada West Finance Group, mis on andnud Tavidile sisuliselt intressivabalt tagatiseta laene. Eesti Ekspress on temalt selle firma kohta küsinud, kuid see on teema, millest Tamming rääkida ei taha. Tavidi aruandes on kirjas, et laen on võetud ettevõtte juhtidega seotud välismaiselt firmalt.

Tamming lõpetas 1986. aastal Tallinna Polütehnilise Instituudi ühiskondliku toitlustamise organiseerijana ning asus tööle Klementi söökla juhatajana. 1988. aastal otsis Tallinna Videokeskus direktorit, Tamming otsustas konkursil osaleda. Ta ei osutunud küll esimeseks valikuks - konkursi võitis Robert Lepikson, kes aga loobus ametikohast.

Videokeskust juhtis Tamming neli aastat ning firma Tavid nimi tulenebki keskuse nime esitähtedest. Enne valuutavahetusega alustamist vahendas Tavid videokassette, limonaadi, õlut, saapaid.

Valuutaärini jõudis ta tänu Jüri Mõisale. 1990ndate alguses pakkus videokeskus osa oma ruume Hansapangale rendile. Ruume tulid vaatama Jüri Mõis ja Gerd Müller. Mõis mainis, et Tamming võiks ka ise nendes ruumides valuutavahetusega tegeleda, sest Tavid selleks eraldi litsentsi ei vaja. Seepeale otsustaski Tamming hulgikaubanduse vahetada valuutavahetuse vastu. Tegelikult ei olnud hansapankurite eesmärk anda tulevasele konkurendile head nõu, vaid sooviti viisakalt pakutavatest ruumidest ära öelda. Hansapank ei pidanud asukohta Pikal tänaval perspektiivseks, sest see jäi turistide peavoolust kõrvale ning pangal endal oli juba vanalinnas Viru tänaval valuutavahetuspunkt olemas.

Algusaastate olulisemad kliendid olid turistid, Soomest kaupa toovad väikekaupmehed, autoärimehed ning lõunapoolsete vennasvabariikide esindajad.

Tamming on meenutanud, et Tavidi algusaastatel veeti päeva lõpuks kassasse jäänud raha õhtuti trolli ja trammiga koju. Ja kuigi meeldiv polnud ka see, kui kandilise olekuga lõunamaa pojad tänaval juurde tulid ja tervitamiseks käe ulatasid.

Esimese valuutavahetustehinguga teenis Tavid kahjumit, sest pearaamatupidaja ajas segi ostu- ja müügikrusi.

1990. aastate keskel otsustati minna Soome turule. Põhjanaabrite juures aitas kontakte luua tollane välisminister Siim Kallas. Tamming on pikaaegne Reformierakonna liige ja erakonna algusaastatel lõi nõu ja jõuga kaasa liberaalide poliitika kujundamisel ning partei tegevuse rahastamisvõimaluste otsimisel.

Tegutsemisaja suurim skandaal tabas Tavidit aasta alguses, kui nende nimi jooksis läbi ulatuslikust rahapesuskandaalist. Bulgaarias vahistatud Vene taustaga ettevõtjatel olid Eestis kolm firmat, millest kaks olid Tavidi suurklientideks. Siinse prokuratuuri väitel sattus Tavid rahapesuskandaali heauskselt.

Hetkel kuum