Euroopa majandus toibub stiimuli toel

Sirje Rank 21. detsember 2009, 14:43

Euroopa majanduskasv võib tuleval aastal tugevneda eelkõige tänu miljarditele dollaritele, mis maailma riikide valitsused kasvu ergutamiseks käiku on lasknud, ütles Euroopa Komisjon.

Täna avaldatud kvartaliülevaates prognoosib Euroopa Komisjon euroalal tuleval aastal 0,7% suurust kasvu ning 2011. aastal 1,5% suurust kasvu pärast ligi 4% suurust SKP langust lõppeval aastal. Selle aasta viimases kvartalis prognoosib komisjon SKP kasvu eelnenud kvartaliga võrreldes 0,2%. Kolmandas kvartalis oli kvartalipõhine kasv 0,4%, vahendas agentuur Bloomberg.

Euroopa firmad on suurendanud investeeringuid ja tootmismahte, et rahuldada maailmaturgudel taas tärkavat nõudlust. Samas ohustavad kasvu väljavaateid euro tugevus ja kõrge tööpuudus.

"Majanduse praegust toibumist toetavad maailma riikide valitsuste ulatuslikud abimeetmed, mis ühel hetkel tuleb lõpetada," kirjutas komisjon oma aruandes. "Ettepoole vaadates püsib ka 2010. aastal suur ebakindlus ning tagasilööke kasvu toibumisel ei saa välistada."

Euroala valitsuste eelarvepoliitika jääb  2010. aastal ekspansiivseks ning kui olukord majanduses enam uuesti järsult ei halvene, hakkab eelarvedefitsiitide kärpimine hiljemalt 2011. aastast, kirjutas komisjon.

"Eelarvepoliitika jätkusuutlikkus tuleb taastada võimalikult kiiresti," märgib täna avaldatud raportis komisjoni majandusosakonna juht Marco Buti, viidates eelkõige Kreekale. "Kreekas toimuv teeb meile tõsist muret," ütles ta, lisades, et komisjon esitab tuleva aasta alguses ettepanekud, kuidas ülemäärasest defitsiidist jagu saada.

Kreeka püüab investoreid veenda, et suudab oma eelarvedefitsiidi kärpida tänaselt 12,7%-lt SKPst aastaks 2013 alla 3% taset, mis on euroalal normiks. Läinud nädalal ühines ka reitinguagentuur S&P agentuuri Fitch hinnanguga ning kärpis Kreeka reitingu tasemele BBB+.

Kogu regiooni majanduskasvu väljavaateid ohustab aga euro ca 14%ne tugevnemine dollari suhtes alates selle aasta veebruarist, samas kui kõrge tööpuudus pärsib eratarbimist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. December 2009, 14:48
Otsi:

Ava täpsem otsing