Kaisa Gabral • 25. mai 2010 kell 12:37

Igor Päss: palkade languse põhi peaks olema käes

Kõigile ja korraga keskmine palk enam kukkuda ei tohiks, kommenteeris personaliotsingufirma Ariko Reserv omanik Igor Päss tänast teadet keskmise palga languse pidurdumisest.

"2008 ja 2009 olnud suured koondamised on olnud põhjus, miks palgalangused on nüüd stabiliseerunud. Võib eeldada, et koondamiste osas on põhi käes ja nüüd hakatakse vaikselt juurde võtma töötajaid. Kõigile ja korraga enam keskmine palk kukkuda enam ei tohiks, kuid erinevates valdkondades on see ju erinev. Kõik on dünaamiline," rääkis Päss.

Edasise osas võib tema sõnul vaadata eraldi põhipalka ja sissetulekut, viimane on koos tulemusosaga. "Ma arvan, et põhipalgad võivad muutuda väheke kõrgemaks. Mis hakkab muutuma, on sissetulek. Valdkondades, kus pole olnud tulemusosa põhjust maksta, kui see hakkab edukuse pealt tulema, siis see hakkab sissetulekut suurendama. Mõnedes valdkondades kindlasti ja pigem neljandas kvartalis," lausus Päss.

Tema ütlusel suudavad kompaktsemaks muutunud ettevõtted näidata päris head tulemust ka senisest väikesema arvu inimestega. Ometi on kuskil piir ja võib tulla taas vajadus inimesi tööle juurde võtta, lisas Päss.

"Kui sama arvu inimestega oleks võimalik veel paremat tulemust teha, siis võib eeldada, et palganumber ja sissetulek suurenevad, suurenemine kiireneb. Kui leitakse, et need inimesed on oma suutlikkuse ja võimekuse piiril ja võetakse vaid inimesi juurde, siis sissetuleku numbrid jäävad samaks, aga töökohti tuleb juurde," selgitas ta. Alati ei aita see, kui üritatakse kiiremini joosta, sest ette tuleb inimlike võimete piir, lisas Päss.

Mis sektor palgatõusu vedama hakkab, sõltub Ariko Reservi omaniku sõnul sellest, kus on kõige rohkem spetsialiste. "Finantssektoris on kõige rohkem hea hariduse ja hea kogemusega inimesi. Tehnilisi spetsialiste meil napib. Võib järeldada, et seal, kus on nõudlust, et seal hakkab ka kiiremini kasvama," märkis Päss. Tema sõnul tasub ümbruskonnast koju tagasi tuua ka varem välja meelitatud spetsialiste.

Oluliseks tõukekohaks peab Päss ka euroga liitumist. "Euro osas on poliitiline otsus olemas. Ma arvan, et see kiirendab kogu seda protsessi. Huvitav, kas see võib mõjutada ka seda, et suurte ettevõtete peakorterid oleksid edaspidi pigem Tallinnas, kui Riias või Vilniuses," viskas ta õhku mõttelõnga.

Statistikaameti teatel oli keskmine brutokuupalk tänavu esimeses kvartalis 11 865 krooni, langedes eelmise aasta sama ajaga võrreldes 2,3%.

Hetkel kuum