Silvia Viidik • 23. september 2010 kell 21:00

Investorina kiretormis

Investori kõige hirmsam vaenlane ei pruugi olla ebasoodne aktsiaturg või majandusolukord, vaid tema ise. Seda tema kõige inimlikumate emotsioonide tõttu, mille hulgast võivad ka investeerimisotsuse tegemisel välja lüüa sellised näited nagu lootus, ärevus, ahnus ja hirm.

Siiski just sel hetkel, kui tehakse otsus oma raha paigutamiseks, peaks tugevad emotsioonid kindlakäeliselt kõrvale lükkama ja kainel mõistusel särada laskma (kuigi ka kõhutunne võib vahel olla küllaltki tänuväärne abiline).

Üheks paremaks hirmu ja ärevuse peegeldajaks aktsiaturul peetakse 1993. aastal loodud VIX-indeksit, mis ajalooliselt USA suurima aktsiaindeksi S&P 500 suurte languste ajal on roninud kõrgetesse tippudesse ning aktsiate õitsengul leppinud üsna madala profiiliga.

VIXi liikumistest saab välja lugeda oodatavat aktsiaturu aktiivsust 30päevaseks perioodiks. Tüüpiliselt tähendab see hirmuemotsiooni ehk aktsiaturgu vajumist, kuigi teoreetiliselt võivad ka ootamatud positiivsed arengud indeksi väärtust tõsta. Ajalooliselt on nad siiski enamasti omavahel vastassuunas liikunud ehk ilmselt pole suur kuritegu sellist trendi ka tulevikku projekteerida.

VIX-indeks ise on üsna lühiajalise iseloomuga ja seetõttu ilmselt peamiselt spekulantide tähelepanelike pilkude jälgida. Aimduse saamiseks pikemaajaliste arengute kohta võiks vaadata VIXi tulevikulepinguid ning seetõttu võtsin võrdluseks kõrvale VIXi jaanuari futuurid, nägemaks ootusi selleks ajaks.

Vahe futuuride ja praeguse VIX-väärtuse vahel kerkis juuli alguses järsult ning tegi uue hüppe septembri alguses, teisipäeva õhtuks rebenes vahe pea 35 protsendile. MKM Partnersi andmetel on vahe suurim vähemalt 2004. aastast ning ajalooliselt on nende näitajate suured vahed eelnenud aktsiaturu langustele. Põhjuseks on nägemus, et praeguse tasemega võrreldes saabub tulevikus mõnevõrra suurem ebakindlus. Aktsiaturu-uuringute ja kauplemisega tegeleva ettevõtte strateeg Jom Strugger prognoosib, et praegune rõõmus tõusuhoog vajutab kuu-kahe pärast pidurit ja tõmbub tagasi.

Erainvestor Bill Luby, kelle uurimused keskenduvadki just volatiilsusele ja turusentimendile, prognoosib jaanuarikuist, üle 30punktilist VIX-futuuride taset arvestades järgmiseks aastaks volatiilsust, mis on sarnane finantsmaailma jaoks suhteliselt õnnetuna kirja läinud 2008. aastaga. Ehk kui tõepoolest kogu segadus taas teoks saab, võib see USA laiapõhjalise indeksi jaoks tähendada isegi kahekohalise protsentnumbri suurust vajumist.

Aga seda vaid juhul, kui kogu paanikaga ise samuti kaasa minna - sest eelnev prognoos tähendakski just, et kogu tulevikku kirjutatud hirm läheb täide. Aga seda ei pruugi ju üldse juhtuda! Kes ei usu, et 2008. aastal juhtunuga sarnane häving taas meile osaks saab, võib vabalt oma positsioonid VIXi tulevikuootustele vastu sättida ja tõenäoliselt selle pealt küllaltki hästi teenida.

Samas tuleb siiski meeles pidada, et alati ei pruugi ka ülikaine mõistus õiget signaali anda ja seepärast oleks mõistlik end volatiilsusele panustamisega siduda eeskätt teiste positsioonide riskide maandamiseks. Ehk siis portfelli osana on VIXi liikumistele või vastuliikumistele panustavad instrumendid kindlasti head (seda muidugi aktiivsemat sorti investorile) ja võivad ära hoida näiteks aktsiate langusest tingitud muutused, kui seda kardetakse, aga kogu raha vaid emotsioonidele või nende vastu panna võib lõppeda küllaltki nukra emotsioonivalanguga.

Hetkel kuum