Sirje Rank • 6. detsember 2010 kell 22:22

EL ei kiirusta Portugali ja Hispaaniat päästma

Esmaspäeva õhtul Brüsselis kohtunud euroala rahandusministrid ei kiirustanud Kreeka ja Iirimaa järel Portugali ja Hispaaniat päästma ega otsustanud suurendada ka euroala toetuseks kevadel loodud kriisifondi.

Pigem loodetakse Euroopa Keskpanga peale, et see oma tegevusega turud maha rahustada suudab, vahendas agentuur Bloomberg.

Nädal pärast abipaketi eraldamist Iirimaale väljendasid rahandusministrid kindlust, et Portugal ja Hispaania suudavad oma eelarvedefitsiidid kontrolli alla saada ning et olemasolev kriisifond on piisav, et neid riike vajadusel kaitsta.

„Finantsturge on väge raske rahustada, kuid me kordasime täna veel üks kord, et me oleme valmis kõik tegema, et kindlustada euroala finantssüsteemi stabiilsus,“ ütles Luksemburgi peaminister ja eurogrupi juht Jean-Claude Juncker pärast eilset euroala rahandusministrite kohtumist.

Euroopa Keskpanga võlakirjaostud küündisid läinud nädalal viimase 22 nädala kõige kõrgemale tasemele. See tõi spekulatiivsetes rünnakutes väikese vaheaja, maskeerides ühtlasi erimeelsusi euroala riikide vahel edasiste sammude osas.

Vastuseisu kriisifondi suurendamisele ja euroala ühiste võlakirjade loomisele, mis alandaks perifeeriariikide laenamise kulusid, juhtis Saksamaa. „Me ei pea neid küsimusi igal nädalal uuesti arutama,“ ütles Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble. „Ma arvan, et vajalikud otsused on olemas.“

Klaus Regling, kes juhib 440 miljardi dollari suurust euroala kriisifondi, mis on osa IMFi ja ELi ühisest abipaketist, nimetas ekslikuks väiteid, et fondi vahenditest ei piisa. „See ei vasta tõele,“ ütles Regling. „Meil on piisavad ressursid vajadusel ka teiste riikide probleemidega tegelemiseks.“ Esimese 5 miljardi euro eest võlakirju, et rahastada Iiri abipaketti, plaanib fond emiteerida tuleva aasta jaanuaris.

Portugali, Hispaania ja Itaalia võlakirjade hind langes eile, kuid vahe Saksamaa võlakirjade intressimääraga jäi siiski lla rekordtaset 28. novembril, mis sundis Euroopa Keskpanka agressiivsetele tugiostudele.

„Parim kaitse nakkuse eest on parandada oma eelarvepositsiooni, et saavutada seatud eesmärgid,“ ütles Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn. „Majanduse toibumine on kindlamal alusel ja edeneb, kuid samal ajal on väga oluline võsapõlengud finantsturul kontrolli all hoida, et neist ei saaks kogu Euroopat laastav metsatulekahju.“

Rahandusministrite kohtumine jätkub täna - eurogrupi ministritega liituvad täna ka ülejäänud ELi riikide rahandusministrid.

Hetkel kuum