Sirje Rank • 9. detsember 2010 kell 11:09

Gordon Brown hoiatab euroala kriisi eest

Suurbritannia ekspeaminister Gordon Brown hoiatab euroala tuleva aasta hakul tõsise kriisi eest.

„Mul on eelaimus, et 2011. aasta esimestel kuudel on euroala tõsises kriisis, kuna inimesed pole pööranud tähelepanu kolme erineva teguri koosmõjule,“ ütles Brown eile BBC-le antud teleintervjuus.

„Üks tegur on muidugi defitsiidis eelarved … kuid euroalal on ka pankadel tohutu kohustuste koorem ja seda mitte üksnes euroala perifeerias, vaid ka Euroopa südames,“ ütles Brown. „Strukturaalseid reforme, mis on vajalikud valuutaliidu toimimiseks, pole lõpule viidud,“ lisas Brown.

Euroopa liidritel on Browni sõnul tagumine aeg seljad kokku panna, et turgudelt initsiatiiv haarata ning spekulatiivsed rünnakud euroala riikide vastu tagasi lüüa. Kui kriisile tõhusat ja püsivat lahendust ei leita, ähvardab Euroopat kümme aastat aeglast kasvu ja kõrget tööpuudust.

See ei jätaks mõjutamata ka Suurbritanniat, mille kaubavahetusest moodustab Euroopa osa 60%.

Intervjuus agentuurile Bloomberg kutsus Brown Euroopa riike säästukuure kõrvale heitma ning kokku panema koordineeritud plaani usalduse ja kasvu taastamiseks.

Selle arutamiseks tuleks Euroopa liidritel Browni sõnul kohtuda eraviisiliselt väljaspool avalikkuse pingsat tähelepanu. „Neil tuleb välja tulla plaaniga, mis turgusid tõeliselt üllataks ja turge suunaks, selle asemel, et lasta turgudel ennast suunata,“ ütles Brown.

Saksamaa kantsler Angela Merkel kohtub sel nädalal teiste ELi liidritega, et tuleval nädalal küsimust arutava Ülemkogu eel konsensust luua.

Euroopa killustatud kriisiabi kritiseeris sel nädalal ka IMFi juht Dominique Strauss-Kahn, soovitades üksikute riikide abistamise asemel võlakriisile süsteemsemat lahendust otsida. Eile ütles IMFi juht Genfis, et globaalsed finantsturud pole veel kaugeltki rahunenud ning et olukord Euroopas teeb jätkuvalt muret. „Tulevik on ebakindlam kui kunagi varem,“ ütles ta. 

Hetkel kuum