Saksa ärimeeste hea tuju pani euro särama

Raivo Sormunen 24. jaanuar 2011, 00:00

Kui Eesti majandusedu on viimasel ajal sõltunud üha tugevamalt meie peamise ekspordipartneri Rootsi edust, siis eurot suudab kõige enam särama lüüa suurriik Saksamaa tugevus.

Ärikliima indeks kõrgtasemel. Ühisraha kallinemine USA dollari vastu jätkus teist nädalat järjest. Möödunud reedel mõjutas euro tugevust Saksamaa, mis avaldas üllatustlik tugeva IFO ärikliima numbri. Seitsme tuhande Saksa ärimehe arvamust aluseks võttev indeks näitas, et suurriigi firmajuhtide hinnangul on nende hetke- ja lähima kuue kuu seis parem kui kunagi varem! Indeks ulatus 110,3 punktini, mis on parim näitaja pärast kahe Saksamaa taasiseseisvumist.

Euro liikus reede õhtul 1,359 dollaril (11,51 krooni dollar) ehk tugevaimal tasemel pärast 23. novembrit.

Poliitikud teevad rohkem tööd. "Tugev Saksamaa IFO näitaja hoidis optimismi," märkis uudisteagentuurile Bloomberg UBS panga valuutaanalüütik Chris Walker, lisades, et turg mõtleb üha enam ka sellele, kuidas võiks võlakirjakriisis edaspidi käituda poliitikud, kes on vaikselt hakkanud probleemile juba konkreetsemalt otsa vaatama. Ka Goldman Sachs märkis, et Euroopa poliitikud otsivad riikide võlakirjakriisile pikaajalist lahendust ja püüvad iga hinna eest vältida Hispaania likviidsuskriisi, mis võib tõmmata kogu regiooni kriisi.

Ajalehe Irish Times andmeil arutasid Euroopa Liidu rahandusministrid eelmisel nädalal võimalust, mille kohaselt võiks Euroopa kriisifond pakkuda Kreekale järelturul allahinnatud võlakirjade kokkuostmiseks laenu.

Agentuurid ähvardavad. Euro tugevnemist võivad varjutada aga reitinguagentuurid, mis hoiavad luubi all likviidusraskustesse sattunud euroriike. Nii näiteks hoiatas Fitch Ratings, et eurotsooni riikide reitingu alandamine on jätkuvalt luubi all. Samuti võib sel nädalal valuutaturge liigutada USA keskpanga istung.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing