3. veebruar 2011 kell 13:07

Danske Markets ootab intressitõusu aasta lõpus

Danske Markets Eesti peadiileri Rainer Änilase sõnul tõusiseurotsooni tarbijahinnaindeks jaanuaris 2,4 protsendi tasemele.

"See on ühtlasi teine järjestikune inflatsiooninumber, mis küündib välja Euroopa Keskpanga-i n-ö mugavustsoonist. Keskpanga eesmärk on kaasa aidata hinnastabiilsuse püsimisele ehk hoida inflatsiooni kontrolli all, numbriliselt väljendatuna soovitakse hoida inflatsiooni 2% läheduses, ent siiski allpool antud taset," rääkis Änilane.

Täiendavat tagasihoidlikku inflatsiooni kasvu ootab Danske Markets ka veebruaris, ent aasta arenedes võiks pigem oodata tagasihoidlikumaid inflatsiooninumbreid ja aasta keskmiseks inflatsiooninäiduks prognoosime 2,2%. Kõrgemad inflatsiooninäidud on põhjustatud eelkõige kõrgematest toiduaine- ja energiahindadest.

Änilane prognoosib, et Euroopa Keskpank ei tõsta baasintressimäära enne selle aasta neljandat kvartalit. "Aasta algus on toonud kaasa mõõduka euro tugevnemise dollari vastu. Euro praegusele tugevnemisele on kaasa aidanud Trichet' kommentaarid, et kasvav inflatsioon on Euroopa Keskpanga terava tähelepanu all. Lähiaja arengutele annavad tooni tänase keskpanga koosoleku järgsed kommentaarid. Kuna keskpank võib indikeerida piiratud riski alusinflatsiooni oluliseks kasvuks ning energia ja toiduainehindade tõusust kantud n-ö teise ringi efektideks/mõjudeks, siis võib see tähendada, et lähemal ajal võime näha hoopis mõningast euro nõrgenemist," arutles Änilane.

Danske Marketsi analüütikud prognoosivad, et kolme kuu pärast on EUR-USD kurss 1,35, kuue kuu pärast 1,38 ning aasta pärast 1,45."

Autor: Alyona Stadnik, Anu Jõgi

Hetkel kuum