Sirje Rank • 8. veebruar 2011 kell 8:35

Obama ärgitab firmasid investeerima

Eile esmakordselt USA kaubanduskojas esinenud president Barack Obama kutsus ettevõtjaid üles investeerima, et USA majandus jalule tõsta ja luua uusi töökohti.

„Kui me koos teiega pingutame selle nimel, et muuta Ameerika paremaks äritegemise kohaks, loodan ma, et te kõik mõtlete, mida te saaksite Ameerika jaoks ära teha,“ ütles Obama, tuletades meelde president J.F. Kennedy retoorikat.  „Küsige eneselt, mida te saate teha, et palgata rohkem Ameerika töölisi, mida te saate teha, et toetada Ameerika majandust ning investeerida siia riiki,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Obama puudutas mitmeid teemasid, millest ta kõneles ka oma aastakõnes nädalapäevad tagasi – vajadusest ümber ehitada ja kaasajastada USA transpordi- ja telekommunikatsioonisüsteemid ning edendada teadus- ja arendustegevust valdkondades nagu biotehnoloogia, IT ja roheline energia. 

Nii pikalt kui praegu, pole USA töötuse näit Teise maailmasõja järgsel ajal 9% piiri ületanud. Firmad väljaspool finantssektorit pole aga kiirustanud investeerima – läinud aasta lõpul seisis neil kassas 1,9 triljonit dollarit.

USA kaubanduskoda on kaevanud, et Obama tervishoiu- ja kliimaseadused on USA majandusele maksma läinud hulga töökohti. Läinud sügisel toimunud Kongressi vahevalimistel toetas koda peamiselt vabariiklaste kandidaatide toetamiseks üle 30 miljoni dollari.

Obama püüab äri poolehoidu tagasi võita ja pingeid maandada, lubades vähendada riigi bürokraatiat ja liigseid kulutusi ning lihtsustada maksusüsteemi. Äri jaoks on positiivne samm ka vabakaubandusleppe sõlmimine Lõuna-Koreaga ning George. W. Bushi ajal kehtestatud ajutiste maksukärbete pikendamine. Hästi on vastu võetud endise JP Morgan&Chase Co juhi William Daley nimetamine presidendi administratsiooniülemaks.

Hetkel kuum