Birjo Must • 9. veebruar 2011 kell 11:52

Pajula: detsembri ekspordi kasvust ei tohiks numbrit teha

Laiemas plaanis on rekordilise kasvu taga maailma majanduse väga tugev hetkeseis, samas ei tohiks sellest kasvust suurt numbrit teha, sest oluline on lõpuks ikkagi mahtude kasv, arvas SEB analüütik Hardo Pajula.

Statistikaameti andmetel eksporditi 2010. aasta detsembris kaupu 927 miljoni euro eest ehk 67% rohkem kui aasta varem samal ajal. Statistikaameti kinnitusel mõjutasid ekspordi kasvu ka mõned suuremahulised üksiktehingud.

„Me võime endalt küll küsida kui kaua see kõik kesta saab, aga hetke pilt paistab küll väga uljas,“ rääkis Pajula.

Nii tõstis SEB eile Pajula kinnitusel oma majandusprognoosis USA majanduse selle aasta kasvuootust koguni 1,2 protsendipunkti võrra, mis on tema hinnangul väga oluline muutus.  Läänemere regioonis tõsteti peaaegu kõikide riikide 2011. ja 2012. aasta kasvuprognoose.

„Kuigi Eesti eksportööridel on õnnestunud sel aastal oma turuosa välisturgudel suurendada, on algpõhjuseks ikkagi tähtsamate väliskaubanduspartnerite väga hoogne ja oodatust palju jõudsam edenemine,“ lausus Pajula. Ühekordsete tehingute osas ei saa Pajulal enda sõnul teavet olla. „Ekspordi kasvumäärasid kujutav joonis viitab küll väga selles suunas, et ju detsembris midagi iseäralikku siiski juhtus, ligi 70%-line kasv kompab ikkagi juba kujutlusvõime piire,“ möönis ta.

Pajula sõnul on edasise suhtes kasulik meeles pidada, et 2009. aasta detsember oli veel viimane kuu, mil eksport kukkus, seega peaksid 2011. aasta esimestel kuudel kasvumäärad siiski hakkama maa poole tagasi liikuma.

Hetkel kuum