Puiduturul hinnad tõusevad

Heiki Hepner 16. veebruar 2011, 00:00

Peenpalk kallineb kolmekuulise viibega. Võrreldes eelmise kvartaliga on ümarmetsamaterjalil valdavalt püsinud kerge hinnatõus, kuigi mõni sortiment on siiski ka pisut odavnenud. Okaspuupalkidest on seni hästi püsinud männipalk (sh peenpalk), mis on pisut kallinenud. Kuusepalgile oli aga juba novembris märgata hinnasurvet ja see on toonud kaasa väikese hinnakorrektsiooni allapoole. Võrreldes aastataguse ajaga on aga hinnakasv olnud okaspuu peenpalkidel enam kui viiendik, jämesortimendil aga 7-8 protsenti.

Peenpalgi hinnad hakkasid tõusma umbes kolm kuud hiljem kui jämesortimentidel. Okaspuupalkide müügil tuleb hoolega jälgida enamnõutavate sortimentide pikkusi. Hinnavahe võib olla lühemate sortimentide kahjuks 5-6 eurot tihumeetri kohta. Riigimetsas on palkide hinnakasv võrreldes eelmiste perioodidega olnud suurem, kuid kahjuks ei saa me neid EMK hinnastatistikaga otse võrrelda, kuna puudub info novembri ja detsembri hindadest. Soomes on kõik sortimendid olnud kvartalitaguste hindadega võrreldes kuni kaks protsenti languses. Aastataguste hindadega võrreldes on kasv 15-16%.

Kasepakk tegi võimsa hinnahüppe. Kase jämesortimendid (pakk ja palk) on möödunud kvartaliga kasvanud vastavalt 4,2% ja 1,3%. Aastataguse ajaga võrreldes on kasv muidugi hoopis teisest klassist (16,9% ja 23,2%). Traditsiooniliselt sõltub kasepaku puhul hind väga tugevalt kvaliteedist ja väga kõrge kvaliteediga paku eest makstakse pea poole rohkem kui madalaima kvaliteediga paku eest. Siin tasub tähele panna ka RMK hinnastatistikat. Kui suvel langesid kase jämesortimentide hinnad küllaltki madalale, siis sügisel on nad jõudsalt kasvanud ja oktoobris ulatusid juba täiesti rekordilisele tasemele, mis tähendab hinnakasvu kolme kuu taguse ajaga 59 protsenti.

Paberipuit kallines vastu ootusi. Paberipuidu hinnad kasvasid, kuigi langust prognoositi juba aasta keskpaigaks ja ka meie hinnaülevaates ei julgenud hinnakasvu jätku lubada. Nii on ka läinud. Keskmised hinnad on 1%-1,6% langenud, vaid haava paberipuit tõusis 2,3%. Aastataguste hindadega võrreldes on kasv muidugi veel korralik. Langustrendis on ka Soome keskmised paberipuidu hinnad. Vahelaohinnad põhjanaabrite juures olid männipaberipuidul 29,2 eurot, kuusepaberipuidul 30,3 eurot ja kasepaberipuidul 29,8 eurot. FOEX turukommentaar viitas sellele, et nõudluse kasv paberitööstuses on aastalõpus selgelt pidurdunud. Papi nõudlus näitab endiselt kasvu.

Tootjal poolaasta tellimused olemas. Wood Resources International kirjutas oma 2010. aasta tselluloositööstuse ülevaates, et viimase kahe aasta jooksul on toormekulu tõusnud kiiremini kui teised kululiigid, moodustades juba pea 60 protsenti kogukuludest. Kindlasti seab see teatud piiri toorme ehk paberipuidu hinna kasvule. Siiski pole kõik prognoosid toorme hinna langust ennustavad.

Küttepuit sai tegijaks. Mööda läinud aasta kolmanda kvartali tegijaks tõusis küttepuidu hind, mis tegi päris korraliku kasvu. Praeguseks on see kasv stabiliseerunud, viimase kvartaliga on toimunud kallinemine 1 protsent, aga aasta taguse ajaga on küttepuit kallinenud enam kui 26 protsenti. Ka Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) hinnastatistika näitab, et küttepuidu hind on aasta lõpus stabiilselt püsinud. Viimase kvartaliga on hind isegi pool protsenti odavnenud, kuid aasta taguse ajaga ligi 30 protsenti kallinenud.

Hakkpuit rahulik. Hakkpuit niisuguseid hinnahüppeid aastaga ei ole teinud. Aastaga kallines hakkpuidu hind enam kui 13%, viimase kvartaliga kallines ta ligi 10%. Ja seda vaatamata sellele, et tänavune talv on oluliselt pehmem kui eelmine talv. Siin peitub ka oma loogika, sest energiajaamad vajavad stabiilset varustamist ja seega pikemaid lepinguid. Ka lepahalud on kallinenud, kuid tundub, et nad on saavutamas oma hinnakoridori, kuhu mõneks ajaks pidama jääda. Märgadel halgudel oleks see 30 €/rm ja kuivadel halgudel 40 €/rm.

Väikest langust võrreldes eelmise kuuga on näitamas puitbriketi hind, kuid septembriga ollakse 3,6% plussis. Hoopis omaette maailmast on graanulite hind. Oma eelmise aasta tipu saavutas graanulite hind veebruaris ulatudes siis 194,7 €/t. Praeguseks on hind kukkunud 14 €/t. Kas siin on taga nõudluse langus ja pehme talv meie eksportturgudel või suurenenud pakkumine? Pigem vist viimane variant.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing