Patriootlik Buffett ennustab häid aegu

Fredy-Edwin Esse 01. märts 2011, 00:00

"Me oleme valmis. Meie hiigelsuur relv on laetud ja mu päästikusõrm sügeleb," kirjutas Buffett oma nädalavahetusel välja tulnud valdusfirma Berkshire Hathaway aastaaruandes, rõhutades vajadust just suurte ülevõtmiste järele. "Hävingu prohvetid on mööda vaadanud ühest väga tähtsast tegurist. Inimeste potentsiaal pole veel kaugeltki ammendunud ja Ameerika süsteem selle potentsiaali ärakasutamiseks on elus ja töötab," sõnas maailma üks rikkamaid mehi.

Buffettil jõudu ülevõtmisteks on. Berkshire Hathawayl oli eelmise aasta lõpul kontol 38 miljardit dollarit vaba raha ning uut raha tuleb pidevalt peale. "Ma arvan, et ta ajab taga suurt ostutehingut. Berkshire'i rahategemisvõime on tohutu. Ma ootan midagi märkimisväärset," ütles uudisteagentuurile MarketWatch Berkshire Hathaway aktsionär Michael Yoshikami.

Annab turgudele hoogu. Buffetti patriootlikkusest nõretava kõne taga nähakse ka soovi mõjutada turge positiivsemas suunas nii sel aastal kui ka tulevatel aastatel, sest Berkshire'ile kuulub suur osa Ühendriikide suurimatest raudteefirmadest, kindlustusandjatest, pankadest ja tarbijakaupade valmistajatest ning vanahärra sõnavõtud on varemgi aktsiaturge üles upitanud.

"Tema sõnad on kindlasti julgustavad, eriti USAsse investeerimisel. Mind üllatas, kui palju nad kapitali investeerisid," ütles Harris Private Banki investeerimisjuht Jack Ablin Reutersile. "Eks näis, kas tema remargid toovad esmaspäeval kaasa ka ralli. Buffett on pikaajaline investor, mitte ajastaja. Ta kipub olema veidi varajane."

Ehkki Berkshire'i portfellis on umbes 80 erinevat investeeringut, on kindlustussektori osakaal väga suur. Võib arvata, et Buffett soovib ülevõtmistega oma portfelli ka paremini hajutada. Ta ütleb aastaaruandes, et kindlustussektoriväliseid tulusid on vaja kindlasti suurendada. Lisaks paistab, et Berkshire on edukalt suutnud seljatada paar kriisiaastat USAs ning on teel veelgi suuremate kasuminumbrite suunas. 2010. aasta neljanda kvartaliga teeniti 4,38 miljardit dollarit ehk 43% rohkem kui aasta varem. Ühtlasi oli see suurim kvartaalne kasum päras 2007. aastat ja tähendas kaks kvartalit kestnud kasumi vähenemise lõppu.

Tulemus ületas ka analüütikute prognoose. Factset Researchi küsitletud analüütikud prognoosisid kasumiks 1690 dollarit A-klassi aktsia kohta, kuigi tegelik tulemus küündis 2656 dollarini. Mullu viis Buffett lõpuni Berkshire'i läbi aegade suurima ostu, kui 26,5 miljardi dollari eest soetati Burlington Northern Santa Fe, mis panustas firma kogukasumisse ligi neljandiku ehk 1,03 miljardit dollarit. See investeering töötab Buffetti hinnangul paremini, kui ta loota julges.

Rahavood on suurenemas. Buffetti sõnul peaksid Goldman Sachs Group ja General Electric (GE) tagastama neisse eelisaktsiate kaudu 2008. aastal investeeritud 8 miljardit dollarit 10% tootlusega. "Goldman ja GE lunastavad võla välja, Berkshire teenib kuus umbes miljard dollarit ja firma kindlustusüksus pakub häid investeeringuid," ütles Berkshire'i investeeriva T2 Partnersi üks omanikke Glenn Tongue Bloombergile. "Kui panna kõik see kokku, teenivad nad aastas 60 miljardit dollarit."

Vanahärra sõnul on Berkshire'i ehitusettevõtted jätkuvalt raskustes. "Kinnisvarasektor taastub tõenäoliselt umbes aasta jooksul. Ühel hetkel see juhtub niikuinii." Tuleviku suhtes on miljardär vägagi optimistlik ning leiab, et kuigi terve tema eluaja on poliitikud kurtnud Ameerika ees seisvate kohutavate probleemide üle, elavad inimesed praegu kuus korda paremini kui tema sünni ajal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing