Aasta betoonehitise konkursi julged eramud

Liivi Tamm 04. aprill 2011, 00:00

Maja ehitamisel seisab selle omanik mitme olulise valiku ees - tahame ju kõik, et meie kodu pakuks turvatunnet, oleks isikupärane ja kaunis ning mõnusa, mugava sisekliimaga.

Kvaliteetne ehitusprojekt on põhjapanevalt tähtis. Õiged valikud ja targad otsused sünnivad ainult koostöös professionaalsete tegijatega. Kehva projekti järgi ehitades jääb isegi tubli ehitaja hätta. Probleemide lahendamine ehitusplatsil võib osutuda kordades kallimaks kui ehitusprojekti kvaliteedi arvel saavutatud sääst. Betoon ja eriti monteeritav betoon annab arhitektile hoone fassaadi viimistlusvõimaluste valikul väga suure vabaduse.

Kahjuks on majanduskriis Eestis betoonitööde mahu kukutanud pea kümne aasta tagusele tasemele. Ehitussektor on väga suure inertsiga. Halbade aegade saabudes tuli alustatud tööd lõpule viia, ehitamine jätkus ka kriisi algusaastatel. Nüüd, kui räägitakse kriisi lõpust ja majanduse uuest tõusust, peab ehitussektor kardetavasti selle tõusu tunnetamiseks veel veidi ootama - praegused mõtted saavad betooni vormitud alles järgnevatel aastatel. Ehitusbuumi aastatel sai betoonitootmisse tehtud väga suuri investeeringuid, mis ootavad nüüd tagasiteenimist. Küsimus on, kas tõusu jõuavad ära oodata ka seda tööd oskavad inimesed.

Võib öelda, et olukord turul hakkab tasapisi paranema. See on tingitud sellest, et Soome ehitusturul on praegu buum ning nii mõnedki meie tehased toodavad ju elemente Soome. Sellega seoses väheneb Eesti turul pakkumine, nõudlus hakkab aga kasvama.

Kindlasti elavdab turgu ka kevade saabumine, sest päringuid on kevaditi alati rohkem.

Eks põhiprobleemiks Eesti turul ongi olnud madalad hinnad, vähe tööd ja see, et töötada on tulnud kahjumiga.

Vana rasv on nüüdseks aga paljudel otsa lõppenud, seepärast on mingi väljapääsu leidmine eriti oluline.

Aasta betoonehitiseks 2010 valitud eramu Pirital oli tõeliselt betoonine, seda nii seest kui ka väljast. Materjali on kasutatud nii konstruktiivse kui ka viimistlusmaterjalina, ehedad betoonpinnad on ka siseruumides ehedalt nähtavad.

Terviku nimel on hoolega läbi mõeldud ka arhitektuursed detailid, olgu siis tegu kas või betoonist aiale aadressi vormistamisega.

Üks on selge - niisuguse tulemuse saavutamiseks on vaja arhitekti ning tellija tihedat koostööd. Ja tellijal on ilmselgelt olnud nii kindel nägemus ja materjalieelistus, mis tervikliku tulemuse loomise nimel end igati ära on tasunud. Ka koostöö arhitektiga on kulgenud teineteise mõistmises.

"On tore, et on ka selliseid betoonmaterjali fänne, tellijaid, kes soovivad just ehedat maja," leidis aasta betoonehitise žürii otsust vaagides.

Unistus betoonist on siin eramus igatahes piinliku täpsusega ellu viidud ja arvestades hoone betoonitööde mahtu ja keerukust, on ka ehitaja sellest auga välja tulnud.

350 ruutmeetri suuruse hoone ehitust alustati 2008. aastal ning hoone valmis 2010. aastal.

Eramu arhitektiks on Andres Lember.

Puhas vorm. Martin Aunini terviklik lahendus lummab Aasta betoonehitise konkursil eriauhinna vääriliseks hinnatud hoone, nn Must maja Nõmmel on andeka arhitekti Martin Aunini looming.

Žürii hindas just naabermajadest koosneva ansambli terviklikkust. Sestap tunnustati Auninit just tervikliku kahe eramu lahenduse ning betooniga siira suhtlemise eest. Ehitajat Nordecon Betoon OÜd kiideti tulemusele suunatud hoolika betoonitöö eest.

Ja tõesti: fassaadidel domineerivaid peensaetud laudiseraketisega valgeid monoliitbetoonpindu on silmal igati kena vaadata.

Hoone detailid mõjuvad ühtselt ja professionaalselt, materjalikasutus on kõigiti heal tasemel.

Hoone omaniku kinnitusel nähti tsemenditöödega vaeva poolteist kuud, logistika oli seejuures minuti kaupa paigas.

Fassaadi valge tsement, kust kumab ka raketise puusüü pind, mõjub tõeliselt hästi.

Kuigi ehitustöö toimus suvise kuumalaine ajal, peab märkima, et tööde teostus on igati tasemel: vaadates ühes tükis valatud kõrget seina, tuleb ehitaja oskuseid ainult kiita.

Ehitise betoonipinnaga on tehtud palju tööd ning tulemus on nähtud vaeva igati väärt.

Graafikaga flirtiv eramu Keila-Joal romantilise nimega Näkineiu teel asuv eramu kostitab erilist laadi üllatustega. Nimelt on hoone välisfasaadil kasutatud Eestis senini haruldast graafilist betooni.

Korraliku kvaliteediga valmistatud elementide mustreid on kasutatud ka sisekujunduses ning niiviisi on kaasa aidatud arhitekt Ülo Peili nägemuse terviklikumale teostumisele.

"Hea kvaliteet," leidis žürii betoonitööde taset vaagides. Kiita tuleb ka tellijat: graafilise betooni julge kasutuse eest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing