Iga maastik ootab sobivat niidumasinat

Gerli Ramler 28. aprill 2011, 00:00

"Trimmerit võib nimetada tänapäevaseks bensiinimootoriga vikatiks," tutvustab InfraRoad OÜ projektijuht Tomek Süld. Tema sõnul on trimmer hoovis universaalne abimees puude-põõsaste ümbruse ja seinaäärse muru niitmiseks.

Masina kasutuse otstarbest lähtuvalt tuleks valida, milline masin soetada - kas trimmerdada soovitakse vaid seinaäärset muru või suuri alasid? Sõltuvalt sellest erinevad masinate hinnad ja lisatarvikud.

Trimmeriga saab niita igasugusel maastikul, kuid see ei anna millimeetrise täpsusega tulemust.

Süld lisab, et miinuseks on ka käes hoitava masina kaal, mis väsitab kiiresti. Kindlasti on trimmeriga töötamisel vaja kanda turvavarustust.

Pügamismasinate hinnad varieeruvad võimsusest ja lisatarvikutest olenevalt 100 ja 900 euro vahel.

Koduses kasutuses on uue põlvkonnana leidnud koha robotniidukid, murutraktorid, nullpöördega niidukid (ZTH) ja raiderid, mis muudavad niitmise mugavaks ja kiireks. Hinnad algavad 1000 eurost.

"Murutraktor on tavakasutajate hulgas peamine vahend. Tema eelis raideri ees on võimalus lisada koguja. Sama kasutusvõimalus on ka ZTH-l," selgitab InfraRoadi projektijuht Tomek Süld.

Raiderile võib lisavarustusena osta juurde haakes käiva koguja, kuid tuleb jälgida, et sinna ei koguneks liiga palju rohtu. Kui koguja on täis ja raideriga tehakse mõni järsk pööre, võib muru kahjustada saada.

Erinevalt ZTHst ja murutraktorist ei talla raider enda ees olevat muru, sest lõikekorpus asub masina ees.

Raideri niiduorganeid saab vahetada. Tänu sellele võimalusele saavutatakse parem niitmistulemus.

Peale selle saab raideri külge sobitada kõige rohkem lisavarustust (hari, vasarniiduk, lumesahk, lumepuhur) muude tööde tegemiseks erinevatel aastaaegadel.

ZTH eelis teiste ees on see, et ta suudab teha kohapeal ümber oma telje täispöörde, jätmata sealjuures maha niitmata ala. Nii ZTH-l kui ka murutraktoril asetsevad niitmisorganid kõhu all ja neile on võimalus paigaldada kogujaid. ZTHd on juhitavad kangidest.

Kõigi nelja masina ühine miinus on, et nendega ei saa niita kitsaid ehk alla 90 cm alasid. Samuti ei talu need kivist ja künklikku maastikku.

Pluss on aga see, et nendega saab kiiresti ja mugavalt niita suuri alasid.

Meie majapidamistes on kõige levinum reguleeritava niidukõrgusega käsiniiduk. See on parim vahend väikestel aladel, kus murul ei ole lastud väga suureks kasvada. Sellise niiduki hind varieerub olenevalt võimsusest ja lisavarustusest 100 ja 1000 euro vahel.

Üha enam on moodi läinud elektristarteriga niidukid, et niiduki käivitamisel poleks vaja vaeva näha. Nende hinnad on tunduvalt kallimad.

Masinaid on täiustatud võimalusega niita kogujasse, külgväljaviske ja multšimisega. Lisandunud on niidukid, mis on ülekandelt iseliikuvad.

Naisperele võib kogujaga niiduk muutuda ebameeldivaks, sest kogutud muru ja niiduki raskus teevad niitmise ebamugavaks.

Spetsialistid soovitavad sel juhul kasutada külgväljaviset või multšimisega niitmist ja iseliikuva ülekandega masinaid.

Meeles peab pidama seda, et käsiniidukiga saab niita ainult siledaid alasid. Niiduk ei talu künkaid, kive, mättaid ja suure kaldenurgaga nõlvu.

"Vikat on vana ja usaldusväärne abimees nii kõrge heina kui ka madala muru niitmiseks," kiidab Tomek Süld.

"Kui kõrget rohtu sellega niita saab, sõltub juba niitja vilumusest. Vikatiga võib niita nii koduloomale ühekordse söögikoguse, koduhoovi, kraavipealse kui ka heinamaa."

Tänapäeval kasutavad vikatit peamiselt vanemad ja maakohtades elavad inimesed, kellel tööriista käsitsemine filigraanselt selge. Tegemist on usaldusväärse tööriistaga, millega töötamisel ei ole tähtis niidu kvaliteet ning mis ei nõua turvavarustust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:10

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing