28. juuni 2011 kell 7:50

Streik 48 tundi

Kreeka alustas üleriigilist 48-tunnist streiki valitsuse säästuplaanide vastu. Samal ajal käib parlamendis diskussioon uue säästukava üle.

Lennukid ei lenda, praamid ei sõida, Ateena bussid ja trammid samuti mitte, arstid töötavad ainult erakorralistel juhtudel. Ametiühingute korraldatud streigiga protesteerivad kreeklased valitsuse uue, 78 miljardi eurose mahuga säästuplaani vastu, mille parlament peaks kinnitama homme. Uus säästuplaan on eelduseks järjekordsele finantsabile.

Seekordse streigiga on ühinenud ka ministeeriumide ja riigifirmade töötajad, samuti pangad. Lahti on siiski toidupoed, hotellid, restoranid ja kohvikud, sõidavad ka taksod.

Homseks parlamendihääletuseks on plaanis blokeerida kõik hoone juurde viivad teed. Meeleavaldajad nimetavad poliitikuid „varasteks ja reeturiteks“.Kreeka peaminister Giorgos Papandreou pöördus eile õhtul veelkord parlamendi poole palvega karm säästukava heaks kiita: „Kutsun teid üles kuulda võtma oma hinge ja patriootilise südametunnistuse häält,“ ütles Papandreou.

Pole aga sugugi kindel, et peaministri häält kuulda võetakse. Valitsevatel sotsialistidel on 300-liikmelises parlamendis vaid 155 kohta, kaks sotsialisti on juba öelnud, et ei saa „praegusi olusid arvesse võttes“ säästuplaani heaks kiita.Finantsturgudel on olukord Kreeka osas pisut rahunenud, pärast seda kui Prantsusmaa teatas pankade liitumisest Kreeka võlakriisi lahendamisse. 

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum