28. juuni 2011 kell 16:53

Protestid Kreekas muutusid vägivaldseks

Kreekas alanud 48-tunnine streik valitsuse kärpekava vastu tõi endaga kaasa vägivalla.

Samal ajal kui Kreeka pankroti äärel laveerib, on rahvas taaskord tänavatele kogunenud, et kärpekava vastu protesteerida. Õli lisas tulle ka Euroopa Parlamendi teisipäevane avaldus, et kärbete vastuvõtmine on ainuvõimalik viis Kreeka pankrotist päästmiseks.

Protesteerijad marssisid läbi Ateena, tagudes trumme ja näidates potentsiaalsete kärbete osas üles valjuhäälset pahameelt. Üle 20 000 inimese kogunes parlamendi lähedale Syntagma-nimelisele väljakule. Nende seas oli ka mitusada kapuutsistatud noorukit, kes hakkasid  politsei suunas kive ja pudeleid loopima. Politsei vastas sellele pisargaasiga.

Kreeklaste meelest on kärpekava ebaõiglane eelkõige pensionäride ja tavatöötajate suhtes, samas kui rikkad on eelistatud positsioonil, vahendas CNBC.

Kreeka peamine opositsioonipartei on Euroopa ametnike hoiatustele vaatamata jäänud siiani kindlaks oma kärpekava-vastasele seisukohale. Peaminister Papandreou partei PASOK hoiab enda käes viiehäälset enamust parlamendis, aga vähemalt 2 PASOKi liiget on ähvardanud hääletada kärbete vastu.

Kui kärped parlamendis läbi ei lähe, on tulemuseks tõenäoliselt poliitiline vaakum, millele järgneksid uued üldvalimised, kommenteeris Michala Marcussen finantsteenuseid pakkuvast Societe Generale'ist. Uus valitsus peaks taas IMF-i ja Euroopa Liiduga kokkuleppele jõudma, mis lõppkokkuvõttes viiks ikka kärbeteni. Kuna aga valimised ja läbirääkimised võtavad aega, on oht et Kreeka kaotab enne oma maksevõimelisuse.

Kärpekava pannakse hääletusele kolmapäeval.

 

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum