Goldman Sachs: 2008. aasta finantskriis võib korduda

Maarja-Liis Mitri 23. september 2011, 20:13

Kui Euroopa võlakriis eskaleerub ja USA pangandussektorisse levib, võib finantssüsteemiga juhtuda sama, mis 2008. aastal, ütles Goldman Sachsi varahalduse ülem Jim O’Neill.

O’Neill usub, et kuigi kohati võivad paralleelid 2008. aastaga olla liialdatud, ei pruugi maailm toonasest olukorrast enam kaugel olla.

Kui probleem Euroopas levib Kreekast edasi teistesse riikidesse, eriti Itaaliasse, tähendab see, et pankade kaudu on ka tavainimesed Itaalia võlgadest tingitud riskidele avatud, millega praegune süsteem enam toime ei tule ja selle tulemusena leviks kriis Euroopast edasi, sõnas O’Neill, lisades, et poliitikutel oleks juba ükskord aeg jalad kõhu alt välja võtta ja juhtima hakata.

Sel nädalal on aktsiad loovutanud oma väärtusest üle 3,4 triljoni dollari. Föderaalreservi ja G20 lubadused majanduse jalule aitamiseks pole investoreid rahustada suutnud. O’Neilli meelest aita USA keskpanga kavatsus asendada     400 miljardi ulatuses lühiajalisi võlakirju pikaajalistega investoreid majanduskasvu taastumises veenda.

Aktsiaturgude reageering Föderaalreservi teatele 21. septembril on täpselt vastupidine reaktsioonile, mille tingis uudis kvantitatiivse lõdvendamise teise vooru alustamisest.   S&P 500 näitaja tõusis keskpanga esimehe Ben Bernanke teadaandest 2010. aasta augustis kuni vooru lõppemiseni selle aasta juunis 24%.

Praegu ütleb O’Neill aga, et lahendus ei peitu Föderaalreservi sekkumises, vaid pigem tuleks rakendada poliitikaid, mis paneks Ühendriikide ettevõtteid rohkem investeerima ja töökohti looma.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. September 2011, 11:52
Otsi:

Ava täpsem otsing