24. oktoober 2011 kell 4:05

Tuhmunud teemant börsil

Läbi kolme kümnendi väga edukalt tegutsenud Taani ehtetootja Pandora tegi aasta ja loetud päevad tagasi riigi viimase 16 aasta suurima IPO.

Kuid elu börsil algas maailmakuulsa ehtetootjale, kelle tooted on Eestigi poodides kättesaadavalt, paljutõotavalt.

Eelmise aasta 5. oktoobril viis erafirma läbi aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) enda väärtpaberid Kopenhaageni börsile. Tol hetkel 27,33 miljardi Taani krooni väärtuseks hinnatud firma emiteeris  ligi 3 miljonit uut aktsiat ja sai 560 miljonit krooni lisaraha tegevuse laiendamiseks.

Kõik paistis veel ilus ka möödunud aasta novembri keskel. Börsile avalikustati siis esmakordselt firma kolmanda kvartali majandustulemused. Toona suudeti aasta varasemaga võrreldes käivet kasvatada 117%, tehes kvartaliga 1,79 miljardit krooni käivet. Puhaskasum hüppas üles lausa 280% võrra 581 miljoni kroonini.

Pandora kinnitas toona varasemat väljavaadet aasta tulemustele, vihjates isegi nende ületamisele. See kajastus ka kõigest kuu aega börsil olnud firma aktsia liikumises, mis järjest uusi kõrgusi asus vallutama.Aga 2010. aasta ja neljanda kvartali kokkuvõte tõmbas Taani luksuskaupade tootja unistustele kriipsu peale. Firma teatas oodatust nõrgematest tulemustest, kuid investoritele läks enim hinge 2011. aasta prognoosid, mis jäid enamike analüütikute ootustele selgelt alla. Ja sealt ka allakäigutrepp algas, kui tulemuste järgselt kukkus Pandora aktsia 22% ning sealt edasi on vaid allamäge mindud.

Loe Pandora äparduste raja jätkumisest ja mida analüütikud aktsiast arvavad juba tänasest Äripäevast.

Autor: Raivo Sormunen, Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum