Birjo Must • 11. november 2011 kell 7:43

Vitsur: neljas kvartal enam nii ilus ei tule

Kasvu aeglustumine jätkub, sest Euroopa kolmanda kvartali kukkumine jõuab järgmises kvartalis ka meile, kommenteeris SKP kasvu Arengufondi majandusekspert Heido Vitsur.

Statistikaameti esialgsel hinnangul kasvas Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) kolmandas kvartalis eelmise aasta sama ajaga võrreldes 7,9%.

„Ilus kasv, kuid paraku sellisena jääb see kvartalikasv viimaseks, neljas kvartal enam nii ilus ei tule,“ kommenteeris Vitsur.

Vitsuri sõnul on majanduskasvu aeglustumise põhjus selles, et alates sügisest aeglustus nii tööstustoodangu kui ka ekspordi kasv. Kokkuvõttes mõjutab meid see, et Euroopas ja maailmas ei lähe enam nii hästi, kui läks pool aastat tagasi.„Neljas kvartalis ei tule mingil juhul nulli ega langust, vaid mõne protsendipunkti võrra väiksem kasv,“ märkis ta.

SKP kasvu aeglustumine on Vitsuri sõnul juba tööhõivet mõjutama hakanud, sest igal nädalal registreeritakse rohkem töötuid. Muutus ei toimu aga enam nii kiirelt, sest inimesi päevapealt ei vallandata. „See, mis Euroopas toimub, on jõudnud meile teatud viitajaga. Euroopas oli juba kolmandas kvartalis kukkumine palju järsem kui meil ja langus jõuab ka meile neljandas,“ rääkis Vitsur. Vitsur ei usu, et töötus plahvatuslikult kasvab nagu kolm aastat tagasi: „Mulli meil ju ei ole, on vaid välisnõudluse ärajäämine.“

Hinnatõus jätkub Vitsuri sõnul mingil määral kindlasti, sest raha on odav ja meetmed, mida maailmas kasutatakse, suurendavad rahapakkumist. Baashinnatõus on tema arvates majanduse tervenemiseks vajalik.„Arvata, et hindade langus või stabiilsus tuleb meile kasuks, on täiesti ekslik.  Kui hinnad ei tõuse, ei teki ettevõtjatel raha investeeringuteks ja majandus ei käivitu,“ põhjendas ta.

Vitsur lisas, et hindade tõus tuleb tagasihoidlikum võrreldes selle aastaga, kuid protsendipunkti või kahe võrra suurem kui Euroopas keskmiselt.

Hetkel kuum