Rainer Saad • 24. november 2011 kell 16:59

Euroala perifeeria sipleb veel aastaid

Kulub veel mitmeid aastaid enne kui euroala perifeeriariigid Kreeka, Iirimaa, Portugal ja Hispaania taastuvad majanduslangusest või nõrgast kasvust, kõrgest töötusest ja eelarvedefitsiidist, näitab Reutersi avalik küsitlus.

Reuters küsitles 30 majandusteadlast, kellede vastustest koorus kahvatu väljavaade euroala hädasolevatele riikidele, kellede probleemid on ähvardanud terve rahaliidu toimimist. Majandusteadlased kärpisid kasvuprognoose kaheks järgnevaks aastaks, töötusele nähakse väikest langust ning euroala keskmise töötuse määrani jõutakse alles 2014. aasta alguses.

Paljudel juhtudel on Reutersi küsitlustulemused madalamad valitsuste prognoosidest.

Iirimaale ja Hispaaniale nähakse järgmiseks aastaks 0,7% majanduskasvu. Portugalile ja Kreekale oodatakse 3% langust, mis surub neid veel sügavamale probleemidesse.

„Süvenev võlakriis ja kasinusmeetmed mõjutavad sisemajanduse tarbimist,” ütles Ben May, Capital Economicsist.

Levivad mured, et võlakriis on väljunud kontrolli alt ning euroala on loomas päästefondi, et kaitsta Itaaliat ja Hispaaniat langemast. Kreeka, Iirimaa ja Portugal on juba saanud abi Euroopa Liidult ja Rahvusvaheliselt Valuutafondilt. Itaalia ja Hispaania koos peavad järgmisel aastal lunastama 570 miljardi euro väärtuses lühi- ja pikaajalisi võlgu, arvab ABN Amro.

Reitinguagentuur Fitch kärpis täna Portugali riigireitingu rämpsstaatuseks, viidates suurele eelarve tasakaalutusele, kõrgele võlatasemele ning riskile, et EL-i kasinusmeetmed võivad vähendada riigi majanduskasvu väljavaateid.

Majandusteadlased usuvad, et euroala säilib oma praegusel kujul ning usuti, et uus euroala vähemate liikmetega võib olla üks edasistest lahendustest. 

Hetkel kuum