Hansapanga asutaja ja endine tipp-poliitik Olari Taal leiab, et Äripäeva koostatud dividendide edetabel tekitab inimestes väära arusaama sellest, kes tegelikult on kõige rikkamad inimesed Eestis.
“See edetabel ei näita inimeste tulu tegelikku seisu, vähemalt mitte Eesti ühiskonnas. Need, kes on kõige rikkamad, neist suurt osa seal nimekirjas ei pruugi olla,” arvas Taal. Ta leidis, et Äripäev manipuleerib andmetega, mis ei peegelda tegelikkust, ja tekitab sellega inimestes asjadest vale arusaama.
“Miks tekitada maksumaksjas sellist kadedust, et näe, kui palju osa teenib, kuigi nendest enamik, kes nimekirjas on, tegelikult ei olegi kõige suuremad teenijad,” oli Taal nördinud. Ta leidis, kui Äripäev tahab taolist edetabelit avaldada, siis peab ta kirjutama, et vähemalt pooled kui mitte rohkem selles edetabelis ei ole Eesti ühiskonnas kõige jõukamad.
Taali ajas naerma see, et ta on edetabelis 28. kohal. “See ei oma tähtsust, kes minust ettepoole jäävad, aga kindlasti ei ole ma nii jõukas, et võiks olla edetabelis nii ees,” kommenteeris ta. Äripäeva edetabelit võib tema arvates vaadata lihtsalt kui huvitavat kirjatükki, mida ta ei pea ühelgi määral tõeseks.
"Tõde on kahjuks see, et väga suur osa Eesti tõeliselt rikastest inimestest eelistab nn maksude optimeerimise eesmärgil enda kasutatavat kinnisvara, laevu ja isegi autosid lasta omada firmadel ja ka neile tehtavaid jooksvaid kulutusi katavad firmad," põhjendas ta.
“Mõned ettevõtted, milles ma olen kaasomanik, on olnud edukad, mitte mina ei ole edukas olnud,” uskus Taal, rääkides sellest, kas dividendide edetabel võiks näidata teda kui edukat ettevõtjat, kes on firmast omanikutulu välja võtnud. Ta ei osanud öelda, kas tema panus on sellele kaasa aidanud, et ettevõte on edukas.
“Seda ma küll ei ütle inimestele. See on ikka minu isiklik asi. Ma ei ole enam kaugelt avaliku elu tegelane ja ma ei pea kõiki asju ära rääkima, mis ma teen või tean,” vastas Taal küsimusele, mis ta väljavõetud 671 000 euroga pihta hakkas. Kas raha läks pigem enda tarbeks või mõne uue projekti jaoks? “Nii palju raha on minutaolisel kooneril enda tarbeks küllalt keeruline lihtsalt ära kulutada,” vastas Taal. Ta lisas, et rahast enamus ei jäänud Eestisse.
Dividendide TOPis on Olari Taal 671 000 euroga 28. kohal. Tänases Äripäevas ilmus dividendide edetabel, milles on reastatud ligi 200 ettevõtjat ettevõttest välja makstud dividendide järgi. Täielikku nimekirja saab vaadata tänasest Äripäevast.
Seotud lood
Endine automüüja Ralf Õng, kes praegu autofirmadele kinnisvara rendib, ehitas endale 2010. aasta eest firmast välja võetud omanikutulu eest maja.
Äripäeva dividendide edetabelis 156. kohal olevat Justin Fidlerit seob Eestiga siia kunagi registreeritud firma, mille klienditugi asub hoopis Filipiinidel.
Veidi üle miljoni euro väljavõetud omanikutulu ootab alles investeerimist, rääkis Kiviõli Keemiatööstuse üks omanikke 2010. aasta kohta.
Suurhaiglatele meditsiiniseadmeid müüv Marko Kalle võttis 2010. aasta eest üle poole miljoni euro omanikutulu välja.
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.
Enimloetud
6
Näeb häid objekte Eestis ja väljaspool
Hetkel kuum
Näeb häid objekte Eestis ja väljaspool
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Tagasi Äripäeva esilehele