10. veebruar 2012 kell 8:15

Fitch: kui Kreeka ei kiirusta, tuleb pankrot

Kreeka peab jõudma kärbete osas kokkuleppele juba lähipäevil, vastasel juhul on tulemuseks kontrollimata pankrot, hoiatab reitinguagentuur Fitch.

Kreeka pankrot omakorda võib tekitada paanikat pangandussüsteemis ning kapitali põgenemist Portugalist ja Iirimaalt.

"Nad peavad selle tehingu osas kokkuleppele jõudma juba tõesti mõne lähema päeva jooksul, et jääks piisavalt aega teha korda paberid uue abipaketi eraldamiseks, enne kui kukub võlakirjade tähtaeg," vahendas Bloomberg Fitchi tegevjuhi Tony Stringeri hinnangut. "Kui nad sellega toime ei tule, siis võib olla tulemas kontrollimata pankrot," märkis ta.

Kreeka peab 20. märtsil tähtajaliste võlakirjade eest tasuma 14,5 miljardit eurot. Kreekal endal selleks raha ei ole.

Stringeri sõnul tähendaks võlgade mahakirjutamine laenuandjate poolt Kreeka reitingu kärpimist tasemele D, mis näitab täielikku maksejõuetust.

Kreeka pankrot ning püsimine eurotsoonis on kriitilise tähtsusega ka euro tuleviku jaoks. "Kui jõutakse kokkuleppele, siis sellel turgude jaoks negatiivset mõju ei ole, see oleks positiivne areng," lisas Stringer. 

Kui aga toimub kontrollimata pankrot, siis on Stringeri sõnul võimalik doominoefekt. "Fookus pöördub teiste perifeeriariikide peale nagu Portugal ja Iirimaa, võimalik aga et ka taas Itaalia ja Hispaania peale."

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum