11. märts 2012 kell 9:52

Jaapani maavärin ja tsunami aasta hiljem

Jaapanis mälestati täna aasta tagasi toimunud maavärina, tsunami ja neile järgnenud tuumakatastroofi ohvreid. Peaminister Yoshihiko Noda lubas ülesehitustöid täie jõuga jätkata.

Kell 14.46 kohaliku aja järgi oli üleriigiline vaikuseminut ja palved nende mälestuseks, kes hukkusid aasta tagasi toimunud looduskatastroofis. 11. märtsil 2011 tabas riiki 9,0 magnituudine maavärin, sellele järgnesid kohati üle 15 meetrised tsunamilained. Hukkus üle 15 800 inimese, tänini peetakse kadunuks 3000 inimest.

„Ma loodan väga, et me seda katastroofi ei unusta ja et me sellest midagi tulevikuks katastroofide kaitseks õpime,“ ütles mälestusteenistusel Tokios Jaapani 78-aastane keiser Akihito. Peaminister Noda omalt poolt lubas teha omalt poolt kõik, et inimesed peagi Fukushima praegu veel reostatud kodupaikadesse tagasi pöörduda saaksid.

Mitmetes Fukushima prefektuuri linnades toimusid tuumaenergia vastased protestid tuhandete inimeste osavõtul. Pealinnas Tokios olid tuumavastased kogunenud Fukushima tuumajaama haldava energeetikakontserni Tepco peakorteri ette.

Tuumajaamas aasta tagasi toimunud radioaktiivne leke reostas ligi 30 000 ruutkilomeetrit maad, oma kodudest pidid lahkuma rohkem kui 100 000 inimest. Praeguseks on tuumajaama reaktorid valitsuse teatel kontrolli all.

 

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum